#29 NEWSLETTER Mr.Advice

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć metaverse już w dzisiejszym newsletterze. 


Metaverse to słowo, które prawdopodobnie słyszysz lub widzisz od tamtego roku. Jest szansa, że gdzieś ktoś powiedział, że metaverse zastąpi internet i, że wszyscy będziemy w nim żyć. Może Facebook, Sandbox, Roblox czy inna firma spróbuje go przejąć? A może ma to coś wspólnego z NFT? Jeśli nie wiesz czym jest NFT to odsyłam Cię do poprzedniego newslettera, gdzie opisuję to zagadnienie.

Metaverse jest ciężkie do wytłumaczenia z najprostszego powodu- fizycznie nie istnieje. W pewnym sensie jest to przyszłość internetu, a w innym sposób wytłumaczenia wszystkich obecnych trendów w infrastrukturze świata online, a szczególnie rozwój światów 3D w czasie rzeczywistym. Postaram się przybliżyć to zagadnienie na podstawie dwóch przykładów. Czy nasze normalne spotkania będą odbywać się w cyberprzestrzeni? 

Dla niektórych, zwłaszcza tych młodszych, one już się tak odbywają, np. w grach takich jak Roblox lub Minecraft. 

Metaverse to koncept znany z science-fiction od dekad. Film Player One z 2018 przenosi nas do 2045 roku i wirtualnego świata stworzonego przez Jamesa Halliday, który ukrywa w nim klucze do swojej fortuny do znalezienia przez godnego gracza, a nastolatek Wade, wyrusza w podróż, aby je odnaleźć. Gra Roblox działa właśnie w ten sposób. Celem Roblox jest zbudowanie metaverse, zrzeszającego miliardy ludzi do wspólnych gier, spotkań, prac i napędzania wirtualnej ekonomii Roblox za pomocą własnej waluty Robux. 

Roblox pisze o swojej wizji następująco:

„Od początku budowaliśmy Robloxa jako firmę o jednej platformie, jednej nazwie i jednym celu, która w przyszłości będzie obsługiwać miliardy użytkowników. Ostateczną “specyfikacją produktu” było zawsze modelowanie rzeczywistości, w oparciu o przekonanie, że im dokładniej uda nam się symulować świat rzeczywisty, tym większą użyteczność będziemy mogli zapewnić. Patrząc w przyszłość, zamierzamy utrzymać ten cel jako firma działająca na jednej platformie, nawet jeśli będziemy rozszerzać sposoby, w jakie umożliwiamy ludziom na całym świecie wspólną zabawę, naukę i pracę.”W skrócie, Roblox umożliwia swoim użytkownikom budowanie wirtualnego świata w sposób jaki im się podoba, a wraz ze wzrostem i rozwojem ekonomii, Roblox zbierze część każdej transakcji. 

Roblox to nie jedyna wirtualna przestrzeń, która dąży do wprowadzenia nas do świata 3D. Firma Epic Games, która wypuściła grę Fortnite, realizuje własne pomysły, jak np. koncert Travis’a Scott’a lub premiera klipu z ostatniej części Star Wars w świecie Fortnite. 

Bardziej przystępnym przykładem metaverse jest dobrze nam znany Facebook. Kilka miesięcy temu właściciel Facebooka, Mark Zuckerberg, zmienił nazwę firmy na Meta Platforms Inc. lub w skrócie Meta. Zuckerberg tłumaczy metaverse jako „wirtualne środowisko” do którego możesz wejść, a nie tylko oglądać je na ekranie swojego urządzenia. W praktyce jest to świat niekończących się, połączonych wirtualnych środowisk, gdzie ludzie mogą się spotykać, grać, pracować i tworzyć za pomocą aplikacji, okularów wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości lub innych urządzeń.Metaverse łączy też inne aspekty życia online, takie jak social media czy zakupy. Metaverse dąży do tego, aby użytkownik prowadził takie samo życie online, jak prowadzi w rzeczywistości.
Co już możemy i co będziemy mogli robić w metaverse?

Możemy tworzyć lub kupować cyfrowe ubrania, dzieła sztuki, spacerować po całym świecie, lecieć w kosmos, być na koncercie. Jak w takim razie zdefiniować metaverse?

Możemy się posłużyć definicją Matthew Ball, autora Metaverse Primer:

“Metaverse to rozległa sieć trwałych, renderowanych w czasie rzeczywistym trójwymiarowych światów i symulacji, które zapewniają ciągłość tożsamości, przedmiotów, historii, płatności i uprawnień oraz mogą być doświadczane synchronicznie przez nieograniczoną liczbę użytkowników, z których każdy ma indywidualne poczucie obecności.”

Albo bardzo prostą i zwięzłą definicją inżynierów Facebooka:

“Metaverse to zbiór wirtualnych przestrzeni, w których możesz tworzyć i odkrywać wraz z innymi ludźmi, którzy nie znajdują się w tej samej przestrzeni fizycznej co Ty.”

Jednak zanim wszyscy znajdziemy się w metaverse, współtwórcy tego świata zderzają się z pewnymi przeszkodami. 

Jedną z nich jest sposób zaproszenia ludzi, którzy nie grają w gry itp. Na ten moment największa grupa zaangażowana w metaverse to dzieci, nastolatkowie oraz pewna część entuzjastów świata wirtualnego. Kolejną przeszkodą są ograniczenia technologiczne. Technologie rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz wirtualnej rzeczywistości (VR) muszą być bardziej zaawansowane, aby stworzyć realne poczucie bycia, kiedy użytkownik przenosi się do wirtualnego świata. Urządzenia, które są obecnie dostępne nie pozwalają na zbyt długie komfortowe używanie oraz nie są na tyle ostre, aby zapewnić realistyczne obrazy. Firmy technologiczne inwestują niesamowite środki w technologie AR i VR z nadzieją, że wzniosą komputeryzację na nowy poziom i może pewnego dnia zastąpią smartfony skomputeryzowanymi okularami. 

Co będzie dalej? Wszystko zależy od rozwoju technologii, jednak warto obserwować ten wątek lub chociaż się w nim trochę orientować. 

Jeśli zainteresował Cię temat metaverse lub świat tradingu to nasz autorski kurs wyjaśni Ci to w szczegółach. Kup Golden Course TUTAJ.

Nasza społeczność dostaje informacje o ciekawych projektach i kryptowalutach każdego dnia. Kup dostęp do grupy Golden Keys z tymi informacjami TUTAJ.


Co u Mr.Advice?

Zoomy z Aaronem:

Poniedziałek      19:00         Analiza BTC, ETH oraz altcoiny

Środa                 19:00          Zoom techniczno-edukacyjny

Czwartek            11:30         Analiza BTC oraz ETH Update

Fantastycznego tygodnia!

Mr.Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz