#28 NEWSLETTER Mr.Advice

CZYM JEST TO CAŁE NFT I O CO TEN WIELKI SZUM?


W dzisiejszym newsletterze wracamy do technicznych zagadnień i na tapet bierzemy NFT. Opowiem czym jest NFT, dlaczego potrafi kosztować miliony i pokażę kilka ciekawych przykładów. Zapraszam do lektury!


Nowa era w świecie krypto wprowadziła coś więcej niż kryptowaluty. NFT to jeden z najbardziej popularnych sposobów na kolekcjonowanie oraz zarabianie. 

Zacznijmy więc od suchej definicji, która omawia czym jest NFT w teorii.

NFT to rodzaj tokena kryptograficznego w ekosystemie blockchain. W odróżnieniu od tokenów ERC-20 lub kryptowalut, wszystkie tokeny NFT cechują się niepodzielnością i niewymiennością. Nie ma dwóch tokenów NFT reprezentujących ten sam ciąg danych, ani nie da się się ich przedstawić jako ułamka pełnej liczby. Tokeny NFT zazwyczaj spełniają bądź wzorują się na standardzie ERC-271, definiującym ich podstawowe funkcje transferu i zapisu danych. Standard ERC-271 ma swoje korzenie w ekosystemie Ethereum, gdzie tokeny NFT pojawiły się jako pierwsze.

Posiadanie danego tokena nie uprawnia nas do praw autorskich obiektu, który reprezentuje. Do tego potrzebna jest odpowiednia umowa prawna. Artysta może sprzedać token NFT reprezentujący swoje dzieło, ale nie przekazać kupującemu związanych ze zmianą własności praw. W tym sensie tokeny NFT są odrębne od prawa autorskiego.A więc w skrócie, NFT to niewymienialne tokeny, swoiste certyfikaty autentyczności, stanowiące cyfrową wartość posiadacza, jedyne w swoim rodzaju i całkowite/niepodzielne. Jest to aktywo reprezentujące rzeczy materialne i niematerialne. NFT może być dzieło sztuki, utwór muzyczny, wirtualne nieruchomości, karty kolekcjonerskie lub członkostwo w klubie, a technologia stojąca za NFT od 2017 roku ciągle się rozwija.

Należy podkreślić, że NFT to cyfrowy twór i posiadanie go nie oznacza, że posiadasz staje się właścicielem danego aktywa. 


JAK TO DZIAŁA?

Tokeny NFT są sprzedawane i kupowane na specjalnych stronach online. Zainteresowani mogą przejrzeć dostępne do kupna tokeny i kupić je za kryptowaluty, które posiadają, np. Ethereum, Polygon, Polkadot, Solana. Nie ma możliwości zakupu NFT bez podłączenia istniejącego konta z kryptowalutami. 

Wszystkie NFT mają tzw. release date, czyli datę premiery i warto obserwować interesujące nas projekty, aby zdążyć kupić swoje NFT w początkowej fazie. Już po kilku dniach od wypuszczenia wartość danego NFT potrafi wzrosnąć kilkukrotnie. Z czasem, kiedy dana kolekcja zdobywa większą popularność, wartość może nas bardzo, bardzo, bardzo pozytywnie zaskoczyć. 


KTO I JAK NADAJE WARTOŚĆ NFT?

Wartość NFT polega na jej unikalności. Dzięki temu, że nie ma drugiego takiego samego egzemplarza NFT są jak dzieła sztuki. Im starsza i ciekawsza sztuka, tym droższa. Co ciekawe, to rynek, czyli my decydujemy ile jesteśmy chętni zapłacić za dane NFT. Niektóre ceny są naprawdę szalone. Najchętniej kupowane tokeny to te z narzuconą odgórnie wartością kolekcjonerską. Ich wartość jest określona i stale rośnie. Najchętniej kupowane NFT to sztuki kolekcjonerskie oraz sportowe. 

W samym 2021 wartość sprzedaży NFT wyniosła 17,7 miliardów dolarów!


PRZYKŁADY NAJDROŻSZYCH NFT

  1. Cyfrowa grafika, stworzona przez anonimowego artystę „The Merge”. Sprzedana za 91,8 milionów dolarów. Ciekawostką jest, że grafika ta została podzielona na 312,686 kawałków i sprzedana dla 28,983 nabywców. 


2. Obraz Mike’a „Beeple” Winkelmanna „The First 5000 days”. Sprzedany za 69 milionów dolarów. 


3. „Covid Alien” z kolekcji CryptoPunk. Sprzedany za 11,75 milionów dolarów.


4. Kolejna praca Beeple „The Human One”. Sprzedana za 29,985,00 dolarów.


5. Ringers #109 z kolekcji Art Blocks, sprzedany za 6,93 milionów dolarów.


NFT ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni twierdzą, że to jeden z najlepszych sposobów na powiększanie majątku, a drudzy, że głupia moda, która nikomu nie jest potrzebna. Niewątpliwie jednak jest to rewolucja na rynkach krypto, która zaskakuje od 2017 roku, a coś czujemy, że to dopiero początek.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o NFT to nasz autorski kurs wyjaśni Ci to w szczegółach. Kup Golden Course TUTAJ.

Nasza społeczność dostaje informacje o datach premier ciekawych NFT oraz o innych wartych uwagi projektach!

Kup dostęp do grupy Golden Keys TUTAJ.


Co u Mr.Advice?

  1. Podsumowanie wyników CryptoAarona:

Konto Spot: +275% konta

Konto Futures/Spot: 98,7% skuteczności, +110% konta

VIP Futures: +742% ROE (rezultat na lewarze x30)

  • Ranking polecających:

MARZEC

Nikodem Dobrowolski  8 osób

Szymon Miller                       8 osób

Adam Przychodzki                5 osób

OGÓLNY:

Adam Przychodzki       939 osób

Szymon Miller              516 osób

Łukasz Pacholski         340 osób

Gratulujemy wyników!

  • Zoomy z Aaronem:

Poniedziałek      19:00         Analiza BTC, ETH oraz altcoiny

Środa                 19:00          Zoom techniczno-edukacyjny

Czwartek            11:30         Analiza BTC oraz ETH Update

Cudownego tygodnia!

Mr.Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz