Rosja: Kupowanie BTC to wejście na pole minowe. Sberbank uruchamia ETF skoncentrowany na Blockchain

Wiodący rosyjski bank – Sbierbank – stworzył fundusz typu blockchain Exchange-Traded Fund (ETF) śledzący czołowe firmy w branży kryptowalut, takie jak Coinbase i Galaxy Digital. To pierwszy taki produkt w Rosji, który pozwala lokalnym inwestorom zagłębić się w rynek aktywów cyfrowych bez konieczności kupowania, przechowywania lub sprzedaży tokenów.

Rosja ma Blockchain ETF

Sberbank ujawnił, że fundusz giełdowy nazywa się „Sber – Blockchain Economy” i działa pod oznaczeniem SBBE. ETF podąża za tytułowym indeksem opracowanym przez inwestycyjną spółkę zależną banku SberCIB. Ta ostatnia obejmuje papiery wartościowe firm, których główna działalność związana jest z technologią blockchain.

Indeks obejmuje również firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie do kopania kryptowalut, a nawet podmioty świadczące usługi konsultingowe w tym sektorze.

Niektóre z większych nazwisk w portfolio SBBE to amerykańska giełda Coinbase, dostawca oprogramowania blockchain Digindex i firma inwestycyjna Mike’a Novogratz’a Galaxy Digital.

Komentując tę ​​inicjatywę, Jewgienij Zajcew – dyrektor generalny Sbierbanku – stwierdził, że „prawie nie ma ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o blockchain”. Jego zdaniem technologia szybko się rozwija, a śledzenie jej jest po prostu poza zasięgiem zwykłego inwestora.

Dodał, że bezpośrednie inwestycje w bitcoin lub alternatywne monety wiążą się z dużym ryzykiem. Jako taki, nowy produkt umożliwiłby ludziom inwestowanie nie w aktywa cyfrowe, ale w firmy, które „zapewniają rozwój technologii blockchain”, przekonywał dyrektor.

Rosja chce zakazać inwestycji kryptograficznych

ETF, który wprowadził Sbierbank, może być dobrą okazją dla mieszkańców, aby wskoczyć na modę kryptowalut, ponieważ rosyjski bank centralny niedawno ogłosił, że jest gotów zakazać bezpośrednich inwestycji w aktywa cyfrowe.

Instytucja finansowa twierdziła, że ​​Bitcoin i altcoiny są wykorzystywane do złośliwych działań i dlatego przydzielanie im środków powinno zostać zakazane.

Na początku tego roku Elvira Nabiullina – szefowa rosyjskiego Banku Centralnego – ostrzegła inwestorów, aby uważali na ryzyko na rynku kryptowalut, powołując się na zwiększoną zmienność cen aktywów. Poszła dalej, opisując inwestycje w kryptowaluty jako najniebezpieczniejszą strategię monetarną.

Kilka miesięcy później Sergey Shvetsov – członek Rady Dyrektorów Banku Rosji – rzucił podobną przestrogę. Twierdził, że kupowanie bitcoinów jest równoznaczne z „wejściem na pole minowe”.

04/01/2022 – Mr.Advice NEWS


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz