Kongres USA głosuje za podniesieniem limitu zadłużenia o 2,5 biliona dolarów, co to oznacza dla Bitcoina?

Kongres USA zatwierdził podniesienie limitu zadłużenia krajowego o kolejne 2,5 biliona dolarów – eksperci ds. kryptowalut zastanawiają się, jak może to wpłynąć na Bitcoin.

Rząd USA jest bliski odroczenia swojej federalnej niewypłacalności o co najmniej rok po tym, jak kongres ostatecznie zatwierdził zwiększenie limitu zadłużenia o imponujące 2,5 biliona dolarów.

Przy potencjalnie rosnącym pułapie zadłużenia przekraczającym 30 bilionów dolarów i zwiększonym masowym dodruku dolarów amerykańskich, który już powoduje rosnącą inflację, pojawia się pytanie – co z Bitcoinem?

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła poprzednią podwyżkę limitu zadłużenia w październiku 2021 r. z bardziej „skromnym” wzrostem o 480 mld USD, co sprowadziło limit zadłużenia do 28,9 bln USD. Chociaż Republikanie początkowo próbowali sprzeciwić się przyjęciu ustawy ze względu na plany Demokratów dotyczące zwiększenia wydatków społecznych i klimatycznych, ustawa została szybko podpisana przez prezydenta Joe Bidena i weszła w życie.

Wiadomo było wówczas, że ta konkretna podwyżka limitu nie przyniesie krajowi niczego dobrego na dłuższą metę, ponieważ kolejna rozprawa miała odbyć się w grudniu. Wraz z nadejściem grudnia scenariusz powtórzył się w dużej mierze, Republikanie pozornie próbują walczyć z ustawą, ale Demokraci zyskali przewagę.

Z głosami 221 do 209, ustawa przeszła przez Kongres i jest teraz w rękach prezydenta Bidena, który ma ją wkrótce podpisać. Jeśli to zrobi, ustawa zwiększy limit zadłużenia rządu federalnego o 2,5 biliona dolarów do 31,4 biliona dolarów. Co ważniejsze jednak dla najpotężniejszej gospodarki świata, opóźni to zagrożenie niewypłacalnością rządu przynajmniej do początku 2023 roku.

Przewodnicząca Nancy Pelosi z Kalifornii pochwaliła przyjęcie ustawy, mówiąc: „Pełna wiara i wiarygodność Stanów Zjednoczonych nigdy nie powinna być kwestionowana. Zdrowie naszej gospodarki nigdy nie powinno być zagrożone.”

W przeciwieństwie do tego, reprezentant republikanów Jodey Arrington był rozczarowany końcowym wynikiem, zauważając, że poziom zadłużenia kraju będzie na najwyższym poziomie od II wojny światowej, a teraz „nie jesteśmy w stanie wojny”.

Wraz z dodrukowywaniem przez Stany Zjednoczone nadmiernych kwot w swojej walucie krajowej w ciągu ostatnich dwóch lat i częstym podnoszeniem limitów zadłużenia, konsekwencje są już bardziej niż oczywiste. Stopy inflacji w USA, które historycznie rosły o 3,24%, wzrosły o znacznie większe wartości procentowe w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Doprowadziło to do wzrostu o 6,8% w listopadzie – najwyższego od około 40 lat. Nawet osoby stojące za niektórymi z najważniejszych decyzji – prezes Fed Jerome Powell i sekretarz skarbu Janet Yellen – przestali nazywać szybko rosnącą inflację „przejściową”.

Po drugiej stronie leży Bitcoin. Ma zaprogramowane stopy inflacji, które w rzeczywistości spadają co mniej więcej cztery lata. Nie ma za nim centralnego organu, który mógłby decydować, czy ilość nowo tworzonych bitcoinów powinna prawie podwoić się w ciągu kilku lat w porównaniu z dolarem. Ma ograniczoną podaż, której nie można zwiększyć podpisem prezydenta.

Zaczęło to przyciągać wybitnych inwestorów spoza branży kryptowalut. Nazwiska takie jak Paul Tudor Jones III, Stan Druckenmiller, Thoma Bravo, Anthony Scaramucci i inni zaczęli przelewać pieniądze na BTC i często chwalili go jako narzędzie inwestycyjne przeciwko rosnącej inflacji.

Reklama Bitcoina o wartości 2,5 biliona USD

Wraz z nowym wzrostem limitu zadłużenia o 2,5 biliona dolarów, który czeka tylko na podpis prezydenta Bidena, który jest demokratą, CryptoPotato postanowił skontaktować się z niektórymi osobami z branży kryptograficznej i ekspertami, aby sprawdzić ich opinię na temat potencjalnych skutków dla BTC.

Max Keiser, gospodarz raportu Keizera i znany zwolennik BTC, powiedział, że ustawa ta stworzyła „doskonałe warunki dla Bitcoina”, ponieważ rząd USA „skapitulował przed wygłodniałymi, nienasyconymi psami hiperinflacji”.

„Nienawidzę patrzeć, jak Ameryka się rozpada, ale nie mam więcej niż kilka dolarów, więc mnie to nie obchodzi” – dodał.

Scott Melker, znany jako Wolf of All Streets, wskazał, że Bitcoin jest nieskorelowanym aktywem, który oferuje „idiosynkratyczne ryzyko dla doświadczonego inwestora z długoletnim horyzontem”.

„Wiadomości krótkoterminowe, takie jak nieunikniony wzrost pułapu zadłużenia, to niewielka zmiana na radarze dla Bitcoina. Wszyscy wiedzą, że rząd będzie nadal drukować pieniądze i podnosić limit zadłużenia, gdy będzie to konieczne, co jest w dużej mierze wyceniane na podstawie znaczenia i przypadku użycia Bitcoina – jako zabezpieczenia przed tym nonsensem”.  – zakończył.

Tyler Winklevoss, współzałożyciel Gemini (także współtwórca platformy społecznościowej, na której podstawie powstał FaceBook) i wczesny użytkownik BTC, uważa, że ​​zgoda Senatu faktycznie zadziała jako „reklama Bitcoina o wartości 2,5 biliona dolarów”. Michael Saylor podzielił podobną opinię, odpowiadając: „wydaje się, że Bitcoin ma poparcie rządu”.

20/12/2021 – Mr.Advice NEWS


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz