#12 Newsletter Mr.Advice

Dziś przeanalizujemy dane onchain i zobaczymy co mówią nam wskaźniki.. 🙂


Rozpocznijmy od ceny Bitcoina, która po osiągnięciu ATH (nowego historycznego rekordu) jest aktualnie w fazie korekty. Od nowego szczytu na poziomie 69044$ (może się różnić w zależności od giełdy) zaliczyliśmy korektę 23% i obecnie konsolidujemy w okolicy 47000$-49000$. Korpus świecy miesięcznej zamknął się na poziomie 57000$, co jest dla Bitcoina niedźwiedzim sygnałem. Powrót ponad 59000$ da przewagę bykom. Na tą chwilę potrzebujemy wybicia spadkowej linii trendu i udanego retestu, jest to potrzebne do dalszych wzrostów.


Fear and greed jest wskaźnikiem, który przedstawia nastroje panujące na rynku. Jest on na poziomie 32 punktów / 100 punktów, co oznacza, że rynek się boi. Często jest to dobra okazja na potencjalne zakupy. Kupuj w strachu, sprzedawaj w euforii, nigdy na odwrót.


Funding rate jest mocno wyresetowany, a rynek obecnie jest bardziej nastawiony na pozycje krótkie (kolor czerwony na wykresie). Obecnie osoby grające na spadki płacą osobom grającym na wzrosty. Często rynek w takich sytuacjach postępuje na odwrót likwidując takie osoby.


Liczba aktywnych adresów wciąż wzrasta ale jeszcze daleko nam do szczytów z kwietnia 2021 czy grudnia 2017. Większy ruch w sieci = większa ilość transakcji = większe opłaty na Bitcoinie.


Opłaty transakcyjne na Bitcoinie są na minimach co świadczy o tym, że sieć nie jest przeciążona, a liczba transakcji nie jest aż tak duża.


Zainteresowanie Bitcoinem jest na lokalnych minimach, może to świadczyć o tym, że dalej na rynku nie ma tzw. „ulicy”, czyli inwestorów z najmniejszym doświadczeniem, którzy dołączają do rynku w ostatniej fazie cyklu (FOMO)

i to ich kapitał powoduje często ekstremalne wyceny i to większość tych inwestorów wychodzi z rynku z niczym lub sprzedaje ze stratami.


Nie dziwi największe zainteresowanie Bitcoinem w Salwadorze, który wprowadził króla kryptowalut jako oficjalny środek płatniczy, a ludzie jak i Państwo skupują Bitcoina. Pozostałe kraje, w których zainteresowanie rośnie są to kraje, w których poziom życia nie jest najwyższy, a inflacja daje o sobie znać.


MVRV Z-Score jest wskaźnikiem, który pokazuje „wartość godziwą” Bitcoina. Obecnie wskazuje, że jesteśmy na neutralnym poziomie. Nie jest to idealny moment na zakupy, jednak jesteśmy jeszcze bardzo, bardzo daleko od poziomu czerwonego, gdzie dochodziło do parabolicznych wzrostów i realizacji zysku przez inwestorów.

 


Krótkoterminowi gracze są gotowi do realizacji

swoich zakupów ze stratą i obecnie część takich osób sprzedała swoje bitcoiny ze stratami. Są to momenty kiedy pomarańczowa linii wchodzi pod szarą (punkt 0). Obecnie jesteśmy minimalnie pod tą linią.


Na wykresie Realized HODL Ratio możemy zaobserwować zachowanie długoterminowych inwestorów, a poziomy czerwony i zielony wyznaczają miejsca na potencjalną sprzedaż i zakupy. Dojście do czerwonych poziomów kończyło się przeważnie dużą i szybką wyprzedażą. Na tą chwilę mamy jeszcze potencjał do dalszych wzrostów, bo do poziomu czerwonego jeszcze kawałek.


Na wykresie NRPL widzimy, że zdecydowana większość inwestorów realizuje swoje zyski (poziom zielony). Niewielka ilość inwestorów akceptuje sprzedaż swoich aktywów ze stratą (kolor czerwony).


Wskaźnik SOPR pokazuje nam, że inwestorzy sprzedają swoje aktywa w zysku, nie są to ekstrymalne poziomy zysku ale bardzo mała ilość osób robi to ze stratą.


Stock to flow model pokazuje, że Bitcoin jest niedowartościowany ponieważ znajduję się pod szarą linią. Widać też, że nie doświadczyliśmy jeszcze ekstrymalnych, parabolicznych wzrostów jakie mieliśmy w poprzednich cyklach. Wygląda na to, że faza wzrostowa dalej jest możliwa i możemy wybić nowe szczyty.


Dalej utrzymujemy się na poziomie zielonym, aktualnie korekta. W poprzednich hossach dotykaliśmy poziomu niebieskiego (euforia i ogromna chciwość), która zazwyczaj kończyła hossę. Potencjalnie pokazuje to spore pole do dalszych wzrostów. Obecnie wygląda też na to, że inwestorzy nauczyli się realizować zyski przed poziomem euforii, co może spowodować, że w obecnej hossie nie zostanie on w ogóle wybity.


Na wykresie możemy zobaczyć jak zachowują się górnicy. Ci w dalszym ciągu akumulują swoje Bitcoiny. Nie widać zwiększonych wolumenów sprzedaży.


Liczba bitcoinów na giełdach w dalszym ciągu maleje. Świadczy to o kryzysie płynności i teoretycznie powinno to powodować dalsze wzrosty.


Obecnie jesteśmy świadkami realizacji zysków. Przebicie poprzedniego ATH pozwoliło na zrealizowanie części zysków inwestorom. Na rynku widać odreagowanie i ostudzenie po dużych wzrostach. Czerwone pole na wykresie jest przeważnie momentem, w którym inwestorzy decydują się na sprzedaż swoich aktywów, a w zielonym polu na zakupy.


W chwili obecnej wpływy i wypływy z giełd są na podobnym poziomie. Na wskaźniku Net Transfer Volume from/to Exchanges nie widać wyraźnej przewagi sprzedających czy też kupujących.


W ciągu ostatnich 7 dni notujemy więcej wypływów z giełd niż wpływów.

Wskaźniki pokazują, że jest jeszcze pole do dalszych wzrostów. Mocnymi argumentami za wzrostami są: 

  • brak sprzedaży przez górników, 
  • mocno zresetowane wskaźniki,  
  • kryzys płynności na giełdach, 
  • NUPL jeszcze daleko od poziomu euforii, 
  • nie widać wyprzedaży przez wielorybów, 
  • więcej wypływów z giełd niż wpływów.

Za spadkami przemawia: 

  • niestabilność na rynkach finansowych spowodowana przez nowy wariant Omikron najpopularniejszej choroby na świecie. Może to spowodować między innymi kolejne lockdowny.
  • Zamknięcie świecy miesięcznej na poziomie około 57000$ jest niedźwiedzim sygnałem.
  • Bardzo duży procent adresów w proficie może spowodować dalszą realizację zysków, aktualnie jesteśmy w czerwonym polu (na spadki).

News-y ze świata krypto


Grayscale poszerza swoją ofertę o Solana Trust.

Solana cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów i użytkowników, co potwierdza dzienna liczba aktywnych portfeli na poziomie 200 000. Nic więc dziwnego, że Grayscale postanowiło poszerzyć swoją ofertę o Solana Trust. Spowoduje to, że klienci instytucjonalni będą mogli łatwo uzyskać pośrednią ekspozycję na SOL.


Tajlandia chce przyciągnąć turystów za pomocą kryptowalut.

Gubernator Yuthasak Supasorn odpowiedzialny za turystykę, uważa, że może osiągnąć przychody sprzed pandemii poprzez przyciągnięcie osób korzystających z kryptowalut. Wprowadzenie płatności kryptowalutowych ma być jednym ze sposobów na to, żeby pomóc branży turystycznej. Według Urzędu Turystyki Tajlandii kraj musi zacząć akceptować je i zadbać o to, aby korzystanie z kryptowalut było łatwe, szybkie i intuicyjne.

Obraz zawierający flaga, czerwony

Opis wygenerowany automatycznie


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz