Austria planuje opodatkować kryptowaluty

Ponieważ coraz więcej rządów chce wykorzystać zyski z kryptowalut, władze w Austrii wyraziły zamiar opodatkowania zysków z inwestycji w aktywa cyfrowe, podobnie jak z akcji i obligacji. Oczekuje się, że posunięcie to zwiększy zaufanie i dostęp do kryptowalut.

Austria zastosuje podatek od zysków kapitałowych do Bitcoina, który uczyni krypto bardziej dostępnym.

Twierdząc, że ma na celu równe traktowanie inwestycji w kryptowaluty, takie jak Bitcoin, rząd w Wiedniu ogłosił, że rozważa zastosowanie tej samej 27,5% opłaty od aktywów kryptograficznych, której obecnie używa do opodatkowania zysków kapitałowych z tradycyjnych akcji i obligacji. 

Coraz więcej krajów na całym świecie bada sposoby opodatkowania dochodów pochodzących z rozwijającego się rynku aktywów kryptograficznych, zauważa raport Bloomberg. Niedawno całkowita kapitalizacja rynku krypto przekroczyła 3 biliony dolarów.

W oświadczeniu wydanym we wtorek austriackie Federalne Ministerstwo Finansów zauważyło, że „w tej chwili nadal istnieje nierównowaga w zakresie regulacji kryptowalut w porównaniu z tradycyjnymi akcjami i obligacjami”. Podkreślił również, że nowe ramy podatkowe tego kraju będą pierwszymi w UE, które obejmą Bitcoin i tym podobne i zapewnią uczciwe warunki dla inwestorów w różnych klasach aktywów. 

Urzędnicy mówią:

“W trakcie reformy podatkowej zrobimy krok w kierunku równego traktowania, aby zmniejszyć nieufność i uprzedzenia do nowych technologii.”

Departament opisuje ruch regulacyjny jako niezbędny krok w zwiększaniu dostępności produktów finansowych związanych z kryptowalutami. 

„Jesteśmy nie tylko pionierami w Austrii, ale także w Europie” – powiedział austriacki minister finansów Gernot Blümel.

Zgodnie z dokumentem obowiązek podatkowy ma wejść w życie 1 marca 2022 r. i będzie dotyczył wyłącznie kryptowalut zakupionych po 28 lutego 2021 r. Nabyte wcześniej cyfrowe monety, nie będą podlegać nowym przepisom podatkowym.

W tym drugim przypadku austriaccy podatnicy powinni odnieść się do ogólnych przepisów podatkowych i zgłaszać zyski z kryptowalut jako dochód z transakcji spekulacyjnych, jeśli ich sprzedaż miała miejsce w okresie jednego roku od ich zakupu.

19-11-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz