|

Holenderskie władze przejmują kryptowaluty warte ponad 25 milionów Euro

Holenderskie władze przechwyciły ponad 25 milionów euro w kryptowalutach, w tym Bitcoinach i Ethereum, od kilkudziesięciu podejrzanych w sprawach karnych. „Kryptowaluty są szeroko stosowane jako środek płatniczy za różnego rodzaju przestępstwa” – powiedziała holenderska prokuratura.

Fiscal Information and Investigation Service (FIOD), National Criminal Investigation Service (DLR) i Public Prosecution Service (OM) współpracowały przy różnych dochodzeniach, w których nacisk położono na przejmowanie portfeli kryptowalutowych.

FIOD to agencja rządu Holandii odpowiedzialna za prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw finansowych. National Criminal Investigation Service jest częścią holenderskiej jednostki policji. Prokuratura, zwana także Openbaar Ministerie, jest organem prokuratorów holenderskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

W ogłoszeniu czytamy:

Ponad 25 milionów euro w kryptowalutach, takich jak Bitcoin i Ethereum, zostało skonfiskowanych od kilkudziesięciu podejrzanych.

Różne giełdy kryptograficzne w Holandii i za granicą współpracowały z FIOD i prokuraturą podczas wszczęcia postępowania karnego. „Są do tego zobowiązani na mocy holenderskiego prawa” – wyjaśnił OM, dodając, że ich współpraca umożliwiła przejęcie zawartości różnych „kryptoportfeli zarządzanych przez przestępców o łącznej wartości ponad 25 milionów euro”.

Jednak władze wyjaśniły, że tożsamość podejrzanych w śledztwie nie zawsze jest znana. Niektórzy podejrzani pochodzą z Holandii, podczas gdy inni są obcokrajowcami.

Prokuratura ostrzegła również przed wykorzystaniem krypto jako środka płatniczego dla przestępców, stwierdzając:

Posiadanie i używanie kryptowalut jest legalne, ale również popularne wśród przestępców. Powodem jest to, że przestępcy postrzegają kryptowaluty jako anonimowe i mogą być szybko przemieszczane po świecie. Kryptowaluty są zatem szeroko wykorzystywane jako środek płatniczy za różnego rodzaju przestępstwa.

W OM wyszczególniono, że kryptowaluty są wykorzystywane w cyberprzestępczości, takiej jak oprogramowanie ransomware, oraz jako środek płatniczy, na przykład do płacenia za usługi hostingowe. „Ponadto coraz częściej spotykamy się z kryptowalutami w formach przestępczości, takich jak handel narkotykami i ludźmi, oszustwa i uchylanie się od płacenia podatków”.

Co więcej, „Dochodzenie ujawniło również, że przestępcy przeciwdziałają niechcianym kursom walut, przekształcając kryptowaluty w tak zwane „stabilne monety”, takie jak USDT. Są to kryptowaluty, których wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim” – zauważyła prokuratura.

16-11-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz