#10 Newsletter Mr.Advice

Airdrop – definicja
Airdrop w dosłownym tłumaczeniu oznacza air – powietrze oraz drop – zrzut, czyli zrzuz z powietrza. W praktyce jest to program dystrybucji darmowych kryptowalut, w zamian za wykonanie prostych, konkretnych czynności lub zadań. W ten sposób kryptowaluty są rozpowszechniane na dużo większą skalę. 

Airdropy są całkowicie bezpłatne, w odróżnieniu od ICO (initial coin offering), czyli pozyskania kapitału, aby rozpocząć np. nowy biznes. Ma on na celu dotarcie do świadomości ludzi i rozreklamowanie danego produktu. Pożądane jest zaangażowanie klientów w proces promocyjny. Jest to zaplanowana akcja marketingowa. Za polecanie tokena przez swojego reflinka innym osobom również otrzymujemy nagrody / punkty przez co albo dostajemy większy airdrop albo mamy większe szanse na wylosowanie nas z puli szczęśliwców, którym zostanie on przyznany. Niektóre kryptowaluty, platformy wymiany czy usługi portfelowe również organizują airdropy kryptowalut. Czasami są one również wręczane jako nagroda lojalnym użytkownikom, którzy przechowują kryptowaluty przez długi czas.

Airdrop – co zrobić żeby się o niego ubiegać?

Żeby móc otrzymać airdropy trzeba posiadać portfel kryptowalut kompatybilny z siecią na której go wykonujemy (ERC-20, BSC, MATIC), a także kont w mediach społecznościowych takich jak twitter, instagram, medium, reddit, facebook czy youtube. Ponadto może być wymagane posiadanie danej waluty oraz/lub udostępnienie określonego posta, rejestracja na stronie albo inne proste czynności.

Airdrop – rodzaje
 1. Zwykły airdrop nie wymaga podjęcia szczególnych działań. Zazwyczaj organizatorzy żądają tylko wpisania do newslettera swoich danych, takich jak adres e-mailowy oraz imię i nazwisko.
 2. Holder airdrop („zrzut” dla posiadacza), jak sama nazwa wskazuje, wymaga, by w portfelu danej osoby były już dane monety. Jeśli tak jest, posiadacz otrzyma nagrodę proporcjonalnie do swoich udziałów.
 3. Bounty airdrop, czy „zrzut” w nagrodę. Ten rodzaj wymaga większej aktywności od użytkownika, zwykle społecznościowej, np. polecenia innym osobom strony z projektem, polubienie i udostępnienie postów / kanałów.
Jak bezpiecznie wykonywać airdropy?

Przede wszystkim warto pamiętać o podstawowych zasad bezpieczeństwa przy polowaniu na darmowe kryptowaluty. Nie warto się nastawiać, że cyfrowe monety, które uzbieramy od razu będą warte fortunę. Jeśli wykonując airdropy, w którymś momencie natkniemy się na komunikat, że projekt z jakiegoś powodu potrzebuje nasz klucz prywatny lub inne wrażliwe dane celem weryfikacji, możemy mieć 100% pewność, że jest to scam.

To samo tyczy się projektów, które chcą abyśmy to my wysłali im jakąś ilość BTC/ETH – wszak to my wykonujemy dla nich zadania, za które mamy otrzymać darmowe kryptowaluty, nieprawdaż? Warto również pamiętać o tym, by jako adresu portfela, na który chcemy otrzymać cyfrowe aktywa nie podawać adresu giełdowego – wówczas nasze cyfrowe monety przejmie giełda. Podajemy adres portfela do którego posiadamy klucz prywatny i najlepiej żeby był to oddzielny portfel niż ten którego używamy na co dzień. Często otrzymujemy tzw. Scam tokeny, które wpadają na nasz portfel, a gdy je wymieniamy to nasz portfel zostaje shackowany i tracimy dostęp do wszystkich posiadanych środków.

Czy warto wykonywać airdropy?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z kryptowalutami, to być może będzie to ciekawa alternatywa zamiast inwestowania własnego kapitału. Jest to też urozmaicenie podczas bessy. Nie należy się napalać, że zbijemy w ten sposób fortunę – zapewne większość projektów organizujących airdropy okaże się nieuczciwa i nigdy nie ujrzymy naszych cyfrowych monet. Istnieje jednak też taka możliwość, że cyfrowe aktywa uzyskane z airdropów, za jakiś czas będą coś warte.

Alternatywy dla airdropów

Innym sposobem zarabiania inwestując swój czas jest branie udziału w programach afiliacyjnych. Rejestrując się z czyjegoś linku i spełniając określone warunki korzystania np. z aplikacji możesz otrzymać gwarantowany bonus warty od kilku do kilkudziesięciu dolarów. Najczęściej należy wpłacić na aplikację depozyt i zamrozić go na jakiś czas lub dokonać kilku transakcji. Wiele firm zapłaci nam też za samą rejestrację i weryfikację na ich platformie.

Rekordowe airdropy

W historii “darmowych krypto” było kilka airdropów wartych naprawdę konkretne pieniądze. Największe z nich to:

 • DECRED (DCR)
  Na przełomie 2015 i 2016 roku twórcy tej kryptowaluty rozdali 840 tys. coinów. Każdy z 2972 uczestników airdropu dostał po 282,64 DCR. Wtedy cena Decred wynosiła 0,49 dolara, a łącznie rozdano kryptowaluty o wartości ok. 411 tys. dolarów.
 • MINEREUM (MNE)
  W połowie 2017 rok odbył się też airdrop Minereum, który służy do kopania. Łącznie rozdano 32 tys. MNE, który w szczycie popularności był wart 13 dolarów za 1 MNE. Jest to w sumie 416 tys. dolarów.
 • STELLAR (XLM)
  W sierpniu 2019 roku Stellar Development Foundation i Keybase ogłosiły rozdanie 2 miliardów XLM w ciągu 5 lat, które wtedy były warte ok. 120 milionów dolarów. Już jednak w grudniu tego samego roku fundacja ogłosiła, że kończy z airdropami z powodu zbyt dużej liczby fałszywych kont. Łącznie rozdano 300 milionów lumenów Stellara o wartości ok. 16 milionów dolarów.
 • BITTORRENT (BTT)
  Na początku 2019 roku ogłoszono też inny projekt comiesięcznych airdropów. BitTorrent Foundation ogłosiła, że każdego miesiąca będzie rozdawać hodlerom TRON-a (TRX) darmowe tokeny BTT. Comiesięczne rozdawnictwo miało trwać aż do 2025 roku, ale po 16 edycjach społeczność zdecydowała o końcu airdropów. Łącznie rozdano niespełna 26 miliardów BTT (ok. 26% całkowitej podaży kryptowaluty), które w maju 2020 były warte ok. 7,8 miliona dolarów.
 • Uniswap rozdał airdrop użytkownikom, którzy dokonali przynajmniej jednej transakcji na platformie przed 1 września 2020 roku. Każdy zakwalifikowany portfel otrzymał 400 tokenów UNI. Aktualna wartość całego airdropu to prawie 10000 USD dla każdego użytkownika.
 • Najbardziej znanym hard forkiem w historii blockchaina jest Bitcoin Cash (BCH). Każda osoba, która posiadała 1 Bitcoin w momencie snapshota otrzymała 1 BCH. W szczytowym momencie BCH kosztowało nawet 4300 USD.
 • DYDX. Liczba tokenów otrzymywanych przez każdego użytkownika została określona na podstawie poprzedzającej airdrop aktywności transakcyjnej na platformie. Na użytkowników „najniższego poziomu”, za handel co najmniej 1 USD czekało 310 tokenów. Na tych, których obrót na giełdzie przekroczył 1 milion USD, czekało natomiast 9529 tokenów. Przy dziennym maksimum wynoszącym 14,24 USD, drop był wart od 4414 USD do 135 692 USD, a przeciętny użytkownik, który handlował na platformie środkami o wartości od 1000 USD do 10 000 USD, otrzymał 1163 DYDX o wartości 16 561 USD.
Podsumowanie

Airdropy są dobrym pomysłem szczególnie dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z krypto, jednak nie mają środków na inwestycję. Co więcej dają potencjał na zarobienie bardzo dobrych pieniędzy, a jedyne ryzyko, które ponosisz to strata własnego czasu. W przypadku airdropów, podobnie jak w przypadku wszystkich kryptowalutowych produktów należy jednak zachować należytą ostrożność. W sieci grasuje mnóstwo oszustów, którzy za wszelką cenę będą próbować wyłudzić twoje klucze prywatne lub pieniądze.

Jeżeli jesteś nową osobą w świecie kryptowalut i jeszcze nie zacząłeś swojej przygody z airdropami zapraszamy na naszą grupę Mr.Advice Airdrops na kanale telegram: https://t.me/joinchat/TYmhTjUmEys5YjI0

W przypiętych postach masz wprowadzenie do grupy oraz aktualne promocje. W razie pytań zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej: @LukaszPasikowski


News-y ze świata krypto


Edukacja o kryptowalutach w szkołach w Nowym Jorku?

Eric Adams – Burmistrz-elekt Nowego Jorku uważa, że ​​szkoły powinny jak najszybciej przygotowywać uczniów do poruszania się po świecie kryptowalut i cyfrowych zasobów. Chce on promować kryptowaluty także w gronie najmłodszych obywateli miasta. W czasie wywiadu z 7 listopada, jakiego udzielił CNN State of the Union, opisał kryptowaluty jako „nowy sposób płacenia za towary i usługi na całym świecie”. Wezwał też lokalne szkoły do ​​przygotowania uczniów do „nowego sposobu myślenia” o ekonomii.


Brazylia: wypłaty w BTC? Jest już projekt ustawy

Kryptowaluty nieustannie zyskują na popularności jako opcja płatności zarówno wśród instytucji czy rządów. Zastępca Luizão Goulart z Brazylii zaproponował projekt ustawy, która umożliwiłaby pracownikom sektora publicznego, jak i prywatnego otrzymywanie wynagrodzenia w bitcoinach. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, będzie to zdecydowanie największy krajowy ruch wspierający przyjęcie cyfrowych aktywów od czasu zaakceptowania przez Salwador BTC jako prawnego środka płatniczego.


FC Porto i Binance nawiązują współpracę

Giełda Binance ogłosiła partnerstwo z profesjonalnym portugalskim klubem piłkarskim FC Porto. Firma stała się oficjalnym partnerem klubu w zakresie fan tokenów. W ramach umowy, logo giełdy pojawi się na tylnej części koszulki FC Porto w sezonie 2021/22. W następnych sezonach będzie widnieć również na rękawach.


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz