Evergrande unika bankructwa

Chiński deweloper Evergrande jest najbardziej zadłużoną firma deweloperską na świecie. Długi spółki sięgają 300 mld dolarów, z czego 19 mld stanowią międzynarodowe obligacje. W środę Evergrande w ostatniej chwili spłaciło część długu, ponad 148 mln dolarów.

Firma stojąca na skraju bankructwa, jak do tej pory nie przekroczyła żądanego terminu z uregulowaniem płatności. Brak wypłacalności doprowadziłby do upadku wielkiego dewelopera i zaostrzenia kryzysu w Chinach.

FILE PHOTO: The China Evergrande Centre building sign is seen in Hong Kong, China. August 25, 2021. REUTERS/Tyrone Siu/File Photo

Bankierzy i analitycy powiedzieli agencji Reuters, że Pekin będzie twardo trzymał się polityki ograniczania nadmiernego zapożyczania się przez deweloperów, nawet jeśli wprowadzi zmiany w finansowaniu w obliczu kryzysu płynności w branży.

Warto wspomnieć, że Evergrande ma do 28 grudnia spłacić 255 mln dolarów. Pod znakiem zapytania zostają również jej niedokończone projekty mieszkaniowe. Jak się okazuje, ze wszystkich chińskich deweloperów nie tylko spółka Evergrande ma problemy. Firma Kaisa ma największy dług zagraniczny zaraz po Evergrande. Na giełdzie w Hongkongu zostawały zawieszone akcje tej chińskiej spółki oraz jej trzech spółek zależnych.

Według wielu ekspertów upadek Evergrande może wstrząsnąć nie tylko Chinami, ale także całą gospodarką światową. Dodatkowo FED, amerykański bank centralny ostrzega, że problemy chińskiego dewelopera mogą wstrząsnąć całym globalnym rynkiem.

12-11-2021, Mr.Advice Team


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz