Chiny popychają McDonald’s do rozszerzenia programu cyfrowego juana przed igrzyskami olimpijskimi

W obliczu zbliżającego się pełnego wprowadzenia cyfrowego juana, Chiny podobno naciskają na rozszerzenie programu pilotażowego w sieci fast-food McDonald’s.

Według źródeł cytowanych przez Financial Times, Chiny powiedziały sieci fast foodów McDonald’s, aby przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie rozszerzyła wersję próbną swojego cyfrowego systemu płatności w juanach.

Cyfrowa waluta banku centralnego kraju (CBDC), znana jako cyfrowy juan, e-CNY, e-RMB, e-renminbi i DCEP (cyfrowa waluta, płatności elektroniczne), jest obecnie testowana przed wprowadzeniem na pełną skalę planowane do odbycia wokół Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 r.

W ramach programu pilotażowego cyfrowe portfele juanów są obecnie testowane jako środek płatniczy w 270 sklepach McDonald’s w Szanghaju.

Teraz, według źródeł FT, chiński rząd nakłania firmę do szerszego wprowadzenia systemu płatności i naciska na innych detalistów, w tym Nike i Visę, by poszli w ich ślady. Zarówno Nike, jak i Visa odmówiły komentarza, podczas gdy rzecznik McDonald’s stwierdził, że „Szanghaj jest naszym miastem pilotażowym i będziemy uczyć się z reakcji klientów”.

Według źródła „zbliżonego do chińskich organów nadzoru finansowego”, państwowy Bank of China (jeden ze sponsorów Igrzysk Olimpijskich) stoi za staraniami, aby handlowcy z obszaru Szanghaju zapisali się do programu cyfrowego juana, ale zauważył, że mogą odmówić.

Czym jest juan cyfrowy?

Po raz pierwszy zaproponowany w 2017 r. cyfrowy juan jest testowany od 2020 r., a Ludowy Bank Chin (PBoC) wysyła obywatelom miliony cyfrowych juanów. Do lipca 2021 r. założono ponad 20 milionów cyfrowych portfeli juanów, a kraj przygotowywał się do pełnego uruchomienia CBDC podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów walut cyfrowych banku centralnego na świecie. CBDC są podobne do stablecoinów, ponieważ są powiązane z walutą fiducjarną.

Różnią się one od kryptowalut tym, że zazwyczaj nie opierają się na zdecentralizowanym łańcuchu bloków, a księgi rejestrujące transakcje są kontrolowane przez dany bank centralny. Rzeczywiście, niektórzy analitycy argumentowali, że chińska letnia akcja bitcoinów w 2021 r. była przynajmniej częściowo motywowana chęcią utrzymania zdecentralizowanego rywala dla cyfrowego juana w ryzach.

Za granicą reakcja na chińskie wysiłki w zakresie cyfrowej waluty była mieszana. W USA trio senatorów wezwało Komitet Olimpijski i Paraolimpijski USA, aby „zabronił amerykańskim sportowcom otrzymywania lub używania cyfrowego juana podczas igrzysk w Pekinie”, powołując się na jego potencjał do wykorzystania do inwigilacji chińskich obywateli i odwiedzających ten kraj.

Tymczasem zwolennicy „cyfrowego dolara” wezwali USA do forsowania własnej CBDC, aby utrzymać „ważną rolę dolara amerykańskiego w światowej gospodarce”.

22-10-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz