Rząd Zimbabwe może być o krok bliżej do przyjęcia krypto

Zimbabwe może wreszcie rozluźnić swoje twarde stanowisko w sprawie kryptowalut. Jego coraz bardziej przyjazny dla kryptowalut minister finansów Mthuli Ncube powiedział niedawno, że w tym momencie naród nie będzie mógł nadal ignorować kryptowalut.

Według raportu Herald, Ncube uważa, że kryptowaluty będą lepiej służyć jako instrument klasy inwestycyjnej niż jako prawny środek płatniczy. Stanowisko to sugeruje, że platforma giełdowa Victoria Falls może w niedalekiej przyszłości wymieniać produkty oparte na kryptowalutach.

W 2017 roku Central Bank of Zimbabwe wydał oświadczenie, w którym jasno określił swoje stanowisko w sprawie wykorzystania kryptowalut w kraju. Stwierdzono, że Bitcoin i inne waluty nie są prawnym środkiem płatniczym i dlatego nie powinny być traktowane jako takie. Wirtualne waluty nie są regulowane przez prawo Zimbabwe, twierdził bank apex. W związku z tym ryzykują, że staną się podmiotami umożliwiającymi pranie pieniędzy, oszustwa, uchylanie się od płacenia podatków, a nawet finansowanie terroryzmu.

Bank centralny podążył za tym, instruując wszystkie podlegające mu banki, aby zaprzestały wszelkich transakcji związanych z walutami cyfrowymi. Obejmują one posiadanie, handel lub transakcje w tych walutach lub świadczenie usług podmiotom zajmującym się takimi walutami.

Co ciekawe, ostatnie wypowiedzi ministra Ncube mogą być zmianą nastawienia rządu Zimbabwe do walut cyfrowych. Minister wydaje się nakłaniać swój rząd i inne osoby do korzystania z dobrodziejstw technologii blockchain. To znaczy bez oddania kontroli gospodarczej.

Ponieważ prowizje za wszystkie przekazy od Zimbabwe mieszkających za granicą wynoszą nawet 20%, użycie przełomowej technologii, takiej jak blockchain, może znacznie obniżyć te koszty. Tym samym zwiększając wartość przekazów pieniężnych do gospodarki Zimbabwe z obecnych 7%.

Minister dał do zrozumienia, że rząd Zimbabwe rozpoczął proces regulacji walut cyfrowych. Rząd stworzył już ramy, które będą służyć jako piaskownica regulacyjna, w której wykorzystanie kryptowaluty w kraju może być testowane w kontrolowanym środowisku.

Adopcja krypto w krajach afrykańskich

Adopcja kryptowalut w Afryce jest na najwyższym poziomie. Wartość transakcji kryptowalutami między lipcem 2020 a czerwcem 2021 wzrosła o 1200% do 105,6 miliarda dolarów, zgodnie z raportem Chainalysis Geography of Cryptocurrency. Ten wzrost może być wynikiem kilku czynników. Dewaluacja walut fiducjarnych w porównaniu do kryptowalut, która odnotowała znaczny wzrost, skłania obywateli do poszukiwania większej ochrony swoich pieniędzy. Łatwość transakcji transgranicznych jest również czynnikiem przyczyniającym się do przyjęcia kryptowalut. Przelew do krajów afrykańskich można zrealizować w ciągu kilku sekund w porównaniu z dniami, w przypadku korzystania z tradycyjnych banków za ułamek kosztów prowizji.

Podczas gdy przyjęcie tych walut rośnie, rządy afrykańskie generalnie nie podzielają entuzjazmu swoich obywateli. Kilku z nich zdecydowało się nawet całkowicie zakazać kryptowalut. Nigeria, Kenia, Maroko, Algieria i inne kraje ostrzegły swoich obywateli i instytucje finansowe, aby nie angażowały się w handel i transakcje walutami cyfrowymi.

19-10-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz