Polska potwierdza aresztowanie byłego dyrektora giełdy Wex

Doniesienia o zatrzymaniu Dmitrija Wasiliewa, byłego szefa upadłej giełdy kryptowalut Wex, zostały potwierdzone przez władze w Polsce. Były dyrektor platformy, rzekomo zamieszany w kradzież pieniędzy wartych miliony dolarów, stoi przed możliwością ekstradycji do Kazachstanu.

Prokuratura potwierdza, że Wasiliew przebywa w areszcie w Polsce

Dmitrij Wasiliew, który kiedyś zarządzał największą rosyjską giełdą kryptowalut, został zatrzymany na warszawskim lotnisku na początku sierpnia, ale polska gazeta Gazeta Wyborcza podała tę wiadomość w zeszłym tygodniu, powołując się na nieujawnione źródła. 

34-letni obywatel Rosji stał na czele nieistniejącego już Wexu, następcy giełdy BTC-e, zanim został sprzedany ukraińskiemu biznesmenowi, który stał się separatystycznym bojownikiem, Dmitrijowi Hawczenko, pod koniec 2018 roku. Platforma handlu aktywami cyfrowymi wstrzymała wypłaty na początku tego roku i ostatecznie zbankrutowała.

Podczas gdy Wasiliew oficjalnie był właścicielem operatora Wex z siedzibą w Singapurze, rosyjska BBC ujawniła wcześniej, że Wex należy do Aleksieja Bilyuchenko, partnera rzekomego administratora BTC-e, Aleksandra Vinnika. Rosyjski informatyk, oskarżony o pranie do 9 miliardów dolarów za pośrednictwem BTC-e, został skazany w grudniu ubiegłego roku na pięć lat więzienia przez Francję, która odrzuciła ekstradycję Vinnika do Rosji.

Polska policja zatrzymała byłego dyrektora generalnego Wex z pomocą Interpolu, Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej. Urzędnik warszawskiej prokuratury zauważył, że „wniosek o ekstradycję Dmitrija V. wysłał Kazachstan”. Wasiliew jest poszukiwany w kraju Azji Środkowej od 2019r. pod zarzutem oszustwa związanego z giełdą. Polska ma dopiero zdecydować, czy go wydać.

Przedsiębiorca kryptowalutowy przebywa w areszcie od 11 sierpnia, kiedy to polskie władze umieściły go w areszcie tymczasowym na początkowy okres 40 dni. Dmitrij Wasiliew jest podejrzany o udział w zniknięciu wartego 450 mln dolarów majątku obywateli państw członkowskich UE i innych krajów świata.

24-09-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz