Patrząc w przyszłość, w której „Bitcoin wygrywa, waluty fiducjarne tracą”

Inwestor Anthony Pompliano wyraził w swoim najnowszym podcaście optymizm co do przejęcia przez Bitcoina globalnej waluty rezerwowej. 
Powiedział,
„Za 25 lat świat finansów będzie wyglądać zupełnie inaczej”.

Obecnie dolar amerykański jest uważany za globalną walutę rezerwową, a ponad 60% wszystkich banków na świecie utrzymuje rezerwy w tej walucie. Według Pompliano ma się to zmienić „w kierunku wielowalutowego”, świata bez granic. 

Wręcz przeciwnie, wyjaśnił, że dolar ma gwarancję utraty wartości, ponieważ banki centralne będą musiały nadal tworzyć więcej waluty krajowej. Dodatkowo podkreślił korzyści płynące z „zerowego kosztu wymiany” bitcoina, gdy jest on używany w różnych krajach. 

Podobnie Anthony Scaramucci, założyciel i partner zarządzający SkyBridge Capital, również wyraził nadzieję, że Bitcoin przejmie rolę światowej rezerwy walutowej. W związku z tym przewidział, że USA również wkrótce zdigitalizują dolara. Ponadto, argumentując o zmienności cen Bitcoina, Scaramucci dodał:

„Bitcoin jest niestabilny, ponieważ znajduje się na wczesnym etapie adopcji. Amazon miał taką samą krzywą zmienności 24 lata temu. Ale jeśli postawiłbyś 10,000 dolarów na Amazon podczas jego IPO, miałbyś dzisiaj 21 milionów dolarów”.

W tym kontekście Pompliano przewidział dwa możliwe scenariusze, jeśli chodzi o waluty Bitcoin i fiat.

„Jednym z nich jest to, że bezpośrednio ze sobą konkurują, Bitcoin wygrywa, a waluty fiducjarne tracą.”

W powyższym przypadku rządy będą musiały zdigitalizować waluty fiat, aby zachować aktualność. W drugim przypadku Bitcoin pozostaje cenny nawet na konkurencyjnym rynku wielowalutowym. Jednak Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził ostatnio zaniepokojenie z powodu przyjęcia Bitcoina przez Salwador. MFW podkreślił, że adopcja Bitcoina zagrozi „stabilności makroekonomicznej”. Na początku tego roku prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis James Bullard powiedział:

„Po prostu myślę, że jeśli chodzi o politykę Fed, będzie to gospodarka dolara”.

Nie wiemy, czy to się jeszcze zmieni. Pompliano zgodził się, że rządy, które stosują technologię blockchain w swoich gospodarkach, drastycznie przewyższą te, które przyjmą ją jako ostatnie.

22-09-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz