100 lat temu Henry Ford zaproponował „walutę energetyczną”, aby zastąpić złoto.

Bitcoin wydaje się spełniać definicję waluty opartej na energii, zaproponowaną przez słynnego amerykańskiego wynalazcę w okresie międzywojennym.

W 1921 roku amerykański przemysłowiec Henry Ford zaproponował stworzenie „waluty energetycznej”, która mogłaby stanowić podstawę nowego systemu monetarnego – oferując uderzające podobieństwa do elektronicznego systemu gotówkowego peer-to-peer opisanego przez Satoshi Nakamoto w white-paper Bitcoin (BTC) z 2008 r. 

Bitcoin jako waluta energetyczna

4 grudnia 1921 roku New York Tribune opublikował artykuł przedstawiający wizję Forda polegającą na zastąpieniu złota walutą energetyczną, która jego zdaniem mogłaby przełamać ucisk elit bankowych nad globalnym bogactwem i położyć kres wojnom. Zamierzał to zrobić, budując „największą elektrownię świata” i tworząc nowy system walutowy oparty na „jednostkach mocy”.

Ford, który założył Ford Motor Company w 1903 roku, powiedział w publikacji:

„W systemie walutowym energii, standardem byłaby pewna ilość energii wytworzona przez jedną godzinę, która byłaby równa jednemu dolarowi. To po prostu przypadek myślenia i kalkulacji w kategoriach innych niż te, które przedstawiła nam międzynarodowa grupa bankowa, do której tak się przyzwyczailiśmy, że uważamy, że nie ma innego pożądanego standardu.”

Szczegóły dotyczące wartości walut „zostaną wypracowane, gdy Kongres będzie chciał o tym usłyszeć” – powiedział.

Chociaż Ford nigdy nie był w stanie rozwinąć swojej wizji w pełni wspieranej waluty, Bitcoin najwyraźniej potwierdził słuszność tego pomysłu sto lat później. Od 2009 roku ponad 18,8 miliona BTC zostało stworzonych w wyniku energochłonnego wydobycia, które wymaga komputerów do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów matematycznych. 

Koniec złota, zakończenie wojen

Na temat relacji między złotem a wojną Ford wyjaśnił:

„Podstawowym złem złota w związku z wojną jest fakt, że można je kontrolować. Przerwij kontrolę i zatrzymaj wojnę.”

Niektórzy z najbardziej zagorzałych zwolenników Bitcoina uważają, że zdrowe zasady tworzenia Bitcoinów jako pieniędzy mogą wyeliminować wojny, zmniejszając zdolność państwa do finansowania konfliktów poprzez dodruk pieniędzy. 

Użytkownicy forum internetowego Reddit spekulują, że na twórcę Bitcoina mógł mieć wpływ zmarły przemysłowiec Henry Ford. Inni żartobliwie powiedzieli, że Satoshi był w rzeczywistości jego reinkarnacją.

21-09-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz