Czym są CryptoPunki i jak je kupić?

Niektóre z najstarszych w historii NFT są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych i najdroższych kolekcjonerskich kryptowalut. Oto, czym one są – i jak możesz kupić własne NFT.

W skrócie

CryptoPunks to projekt NFT oparty na Ethereum z 2017 roku, co czyni go jednym z najwcześniejszych przykładów kolekcjonerskich kryptowalut.

Ceny gwałtownie wzrosły, gdy rynek NFT rozszerzył się w 2021r., co doprowadziło do licznych sprzedaży przekraczających 1 milion dolarów za 1 NFT.

Rynek kolekcjonerskich kryptowalut wydanych jako niewymienne tokeny (NFT) eksplodował w 2021 roku, przy wolumenie transakcji wynoszącym 2,5 miliarda dolarów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, gdy NFT weszły do głównego nurtu.

Boom spowodował również, że entuzjaści NFT odkryli na nowo niektóre z najwcześniejszych niewymiennych tokenów, podnosząc wartość tych kryptowalut kolekcjonerskich do nieznanych dotąd poziomów.

Jednym z tych wczesnych projektów NFT jest CryptoPunks: zestaw losowo generowanych awatarów opartych na pikselach. Niektóre z najrzadszych, najbardziej pożądanych CryptoPunków sprzedały się za miliony dolarów. Poważnie!

Oto, co musisz wiedzieć o jednej z najpopularniejszych kolekcji NFT.

Czym są CryptoPunki?

Stworzony przez studio deweloperskie Larva Labs, CryptoPunks to seria 10 000 obrazów stokenizowanych jako NFT w blockchainie Ethereum. NFT jest w rzeczywistości aktem własności przedmiotu cyfrowego, a w tym przypadku posiadanie CryptoPunks NFT oznacza, że jesteś jedynym właścicielem jedynego w swoim rodzaju awatara pikselowego.

Każdy CryptoPunk jest losowo generowany z listy dziesiątek atrybutów, co oznacza, że istnieje szereg wzorów: ludzie, zombie, małpy, a nawet kosmici. Obcy i zombie należą do najpopularniejszych awatarów, które do tej pory zdobyły jedne z najwyższych cen sprzedaży.

Skąd wzięły się CryptoPunki?

Wierzcie lub nie, CryptoPunks zostały wydane za darmo w 2017 roku. Niewymienny token Ethereum ERC-721 nie był wtedy nawet czymś, a dwuosobowy zespół w Larva Labs wydał je jako eksperyment. Właściciele portfela Ethereum złapali 9 000 CryptoPunków, które zostały udostępnione publicznie, podczas gdy Larva Labs zatrzymało resztę.

Wolumen NFT stopniowo rósł w ciągu następnych trzech lat, ale dopiero pod koniec 2020 r., a zwłaszcza na początku 2021 r., popyt na te, których można dowieść, rzadkie cyfrowe kolekcje gwałtownie wzrosło. Wtórna wartość rynkowa CryptoPunks przebiła dach, prowadząc do wielomilionowych sprzedaży NFT, aukcji w Christie’s i Sotheby’s oraz bogactwa CryptoPunks wykorzystywanych jako zdjęcia profilowe na Twitterze.

Co jest w nich takiego specjalnego?

Jednym z największych czynników napędzających popyt na CryptoPunks jest to, że są one jednym z najstarszych projektów NFT i pierwszym zestawem losowo generowanych zdjęć profilowych, które naprawdę klikają w społeczności kryptograficznej. Zainspirowały one rosnącą falę zestawów zdjęć profilowych NFT, od Bored Ape Yacht Club po Pudgy Penguins i wiele innych, z których każdy tylko wzmacnia wpływ i dziedzictwo projektu źródłowego. CryptoPunks mają również kilku znanych właścicieli, takich jak raper Jay-Z oraz wpływowy i inwestor Gary Vaynerchuk.

Ponadto istnieją wyraźne wyróżniki, które sprawiają, że niektóre CryptoPunki są bardziej pożądane i wartościowe dla kolekcjonerów. Awatary kosmitów są najrzadszymi z losowych obrazów i jako takie, CryptoPunks kosmici należą do najdroższych sprzedanych do tej pory NFT. Pożądane są również projekty małp i zombie. Większość CryptoPunków wygląda po prostu jak ludzie z różnymi funkcjami i akcesoriami, a te o prostym wyglądzie są zbliżone do rynku pod względem ceny wywoławczej na rynkach NFT.

Jak kupować CryptoPunki?

Chociaż można wyświetlić wszystkie CryptoPunks na OpenSea, wiodącym rynku wtórnym dla NFT, możesz je kupić tylko za pośrednictwem strony internetowej Larva Labs.

Musisz zalogować się za pomocą portfela kryptograficznego Ethereum, takiego jak MetaMask, a następnie możesz kupować, licytować i sprzedawać CryptoPunks za pośrednictwem oficjalnej strony. Pomocne jest to, że Larva Labs ma poręczny tracker, który pozwala zobaczyć wszystkie wymienione Punki w kolejności ceny, od niskiej do wysokiej.

Najdroższy CryptoPunk sprzedany do tej pory kosztował 11,8 miliona dolarów w ETH w czerwcu 2021 roku na aukcji Sotheby’s dla Shaloma Meckenzie, największego udziałowca DraftKings.

Przyszłość

Co dalej z CryptoPunkami? Cóż, prawdopodobnie nadal będą przechodzić z rąk do rąk na rynkach wtórnych, potencjalnie generując ogromne zyski dla inwestorów, którzy kupili przed gwałtownym wzrostem.

Nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy obecny poziom popytu będzie się utrzymywał, ale podstawowa cena punków nadal rośnie. Cena minimalna osiągnęła 100 000 USD na początku sierpnia 2021 r., a zaledwie kilka dni później przekroczyła 150 000 USD. W chwili pisania tego tekstu jest to znacznie ponad 200 000 USD.

Gigant usług finansowych Visa stał się mało prawdopodobnym właścicielem CryptoPunk pod koniec sierpnia 2021 roku, nazywając NFT „historycznym artefaktem handlu” i sugerując, że „NFT odegrają ważną rolę w przyszłości handlu detalicznego, mediów społecznościowych, rozrywki i handlu”. Niemal natychmiast po ogłoszeniu rynek CryptoPunks gwałtownie wzrósł, a wartości NFT z kolekcji o wartości ponad 101 milionów dolarów zostały sprzedane tylko tego dnia.

Wydaje się mało prawdopodobne, że Larva Labs wyda więcej CryptoPunków, biorąc pod uwagę, że duża część ich atrakcyjności polega na tym, że mają ograniczoną podaż i należą do najstarszych NFT. Zamiast tego firma zaczęła przenosić się na inne projekty, takie jak Meebits z 2021r. – zestaw 20 000 trójwymiarowych awatarów wokselowych stworzonych w tym samym duchu co CryptoPunks.

To powiedziawszy, nadal może być dalszy rozwój wokół CryptoPunks. Na przykład w sierpniu 2021 r. Larva Labs ogłosił, że umieścił całą grafikę dla istniejącego CryptoPunks on-chain na blockchainie Ethereum. Jest to ruch, o który prosi kolekcjoner, aby zapewnić długowieczność NFT, aby pewnego dnia nie zniknęły z sieci. Chociaż umieszczenie wszystkiego w łańcuchu było kosztowne, posunięcie to może zwiększyć „trwałość” inwestycji CryptoPunks.

Moglibyśmy nawet zobaczyć CryptoPunks na srebrnym ekranie. Larva Labs podpisała umowę z United Talent Agency, aby reprezentować firmę, która bada możliwości wykorzystania swoich właściwości w filmie, telewizji, grach wideo i nie tylko. Czy wkrótce będziemy mogli oglądać kreskówkę CryptoPunks? Poczekamy, zobaczymy.

20-09-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz