#2 Newsletter Mr.Advice
NFT (Non-Fungible Token / Niewymienialny Token):
- Jest to zasób o charakterze cyfrowym.
- Jedno aktywo nie posiada żadnego innego, identycznego odpowiednika.
- Jest to wirtualny certyfikat bazujący na technologii blockchain, nadawany różnym cyfrowym własnościom.
- Różni się od kryptowalut niewymienialnością.
- NFT można handlować na tzw. Marketplacach, gdzie można zakupić lub sprzedać aktywo.
- Niewymienialny token, w informatycznym rozumieniu, stanowi zbiór informacji, które charakteryzują się odrębnością od innych aktywów i łatwą weryfikowalnością.
- Posiadacz określonego NFT staje się jego pełnoprawnym właścicielem danego dobra, przypisanego do tej formy cyfrowego aktywu.
- NFT jest magazynowany jako plik danych w blockchainie. Sprawia to, że każdy token jest od siebie odrębny i rozłączny.
- Tokeny NFT są bardzo chętnie wykorzystywane jako aktywy oparte o realne dzieła: karty kolekcjonerskie, piosenki, obrazy, fotografie, a nawet teledyski.
Historia tokenów NFT:
- Prace nad stworzeniem tokenów NFT rozpoczęły się już w 2012 roku. Podczas nowojorskiej konferencji Seven on Seven, autorzy Kevin McCoy i Anil Dash połączyli niewymienialny token z rzeczywistym dziełem sztuki.
- W 2015 roku opracowano projekt Etheria – pierwszy usystematyzowany moduł NFT i przedstawiono go w Londynie.
- W 2017 roku wydano grę komputerową CryptoKitties. Polegała ona na tym, że każdy z graczy miał wyhodować swojego wirtualnego kota. Żeby jednak to zrobić, konieczne było zakupienie tokena NFT, czyli cyfrowych aktywów, które przypisywane były do danego zwierzęcia. Krypto-koty były zbywalne, dlatego gracze mogli dokładnie określić ich parametry, a następnie spróbować je sprzedać. Pierwsza taka sprzedaż nastąpiła w grudniu 2017 roku, a cena osiągnęła około 500 000 zł.
Zastosowanie NFT:
- Mogą być wykorzystywane przez aplikacje, które wydają unikalne i oryginalne przedmioty cyfrowe.
- Mogą mieć wartość kolekcjonerską lub mogą być wykorzystywane jako produkty inwestycyjne.
- Obecnie najszersze zastosowanie NFT dostrzegane jest właśnie w tworzeniu unikalnych produktów kolekcjonerskich, w tym dzieł sztuki.
- Przypisanie takiego niewymienialnego tokena wpływa na wzrost wartości dzieła w momencie jego wydania, ale docelowo ma również sprawić, że wyróżni go na tle innych i z czasem jego wartość znacznie wzrośnie.
- Wiele dzieł nabiera wartości dopiero po wielu latach i zdobyciu większego uznania przez autora.
- Tokeny NFT mogą być wykorzystywane również w sporcie. Na stronie https://nbatopshot.com/ można handlować NFT z najlepszymi akcjami koszykówki, a projekt Realfevr stworzył NFT z najlepszymi akcjami w piłce nożnej, które dodatkowo będą miały zastosowanie w grze Realfevr (piłkarski manager). W pierwszej edycji kart Realfevr unikalna karta z Bruno Fernandesem została sprzedana za 199 BNB (około 100 000 $). Na platformie Chiliz są dostępne tokeny klubów piłkarskich (np. Roma, Juventus, Milan, PSG, Legia Warszawa).
- Tokeny NFT wykorzystywane są też w grach komputerowych, w twórczości celebrytów oraz wśród gwiazd kina i estrady. Wszyscy oni liczą na to, że dzięki temu jeszcze bardziej wyróżnią swój produkt i będą w stanie sprzedać go z dużym zyskiem. Na popularności znacznie zyskała gra Axie Infinity, której token warty do niedawna niecałe 3$, w chwili obecnej ma wartość około 75$. Około połowa mieszkańców Filipin utrzymuje się z zarabianie na grze Axie Infinity. Jeśli chcesz rozpocząć grę musisz zakupić na marketplace 3 stworki, które są wyceniane na kilkaset dolarów za sztukę (obecnie minimalna inwestycja na start to około 1100$).
NBA Topshot:

Realfevr:

Tokeny klubów piłkarskich:


CryptoNews – Informacje i nowości ze świata kryptowalut
- Fake news o tym, że Walmart przyjął płatności w litecoinie (LTC), sprawił, że kryptowaluta mocno zyskała na cenie. Po czym news okazał się fake newsem cena dynamicznie spadła.

- Prawie 30% obywateli USA popiera Bitcoin jako prawny środek płatniczy.
- Niedawne badanie wykazało, że prawie 30% Amerykanów popiera uznanie i ogłoszenie przez rząd Stanów Zjednoczonych Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w gospodarce kraju.
- Jak wynika z raportu Bloomberga, środki pochodzą z unijnego funduszu naprawczego na wypadek pandemii o wartości 750 miliardów euro (887 miliardów dolarów). Około 20% tej kwoty (177 miliardów dolarów) zostanie przeznaczone na badania i rozwój technologii oraz jej wdrażanie.
- Doniesiono, że Unia Europejska dąży do zwiększenia rozwoju technologicznego na kontynencie za pomocą wielomiliardowych inwestycji. Unia planuje sfinansować inwestycje w branże technologiczne, w tym blockchain i infrastrukturę danych.
