Bankierzy twierdzą, że Bitcoin jest inwestycją wysokiego ryzyka i może upaść.

Dwaj prezesi banków centralnych podzielili się swoimi opiniami na temat bitcoina po tym, jak kryptowaluta stała się prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze. Prezes Banku Meksyku postrzega bitcoin jako inwestycję wysokiego ryzyka, podczas gdy prezes szwedzkiego banku centralnego Riksbank uważa, że bitcoin może upaść.

Prezes Banku Meksyku, Alejandro Diaz de Leon, powiedział w czwartek, że bitcoin jest bardziej środkiem handlu wymiennego niż pieniądzem fiducjarnym, podał Reuters, dodając, że nazwał kryptowalutę „inwestycją wysokiego ryzyka i słabym aktywem do przechowywania wartości”. 

Szef Banxico jest ekonomistą; został powołany przez prezydenta Meksyku na stanowisko prezesa banku centralnego. Cytowano go tak:

“Ktokolwiek otrzymuje bitcoin w zamian za towar lub usługę, uważamy, że jest to bardziej zbliżone do handlu wymiennego, ponieważ ta osoba wymienia dobro na dobro, ale tak naprawdę nie pieniądze na dobro.”

„W naszych czasach pieniądz ewoluował, by stać się pieniądzem fiducjarnym emitowanym przez banki centralne. Bitcoin bardziej przypomina wymiar metali szlachetnych niż codzienny środek płatniczy.” – kontynuował.

Jego komentarze sugerują, że Meksyk nie przyjmie bitcoina jako waluty krajowej, jak zrobił to Salwador. Salwadorska ustawa Bitcoin weszła w życie 7 września, a BTC jest teraz prawnym środkiem płatniczym obok dolara amerykańskiego.

Szef Banku Meksyku przekonywał, że aby kryptowaluta mogła zostać uznana za pieniądz, musi być niezawodną metodą płatności. Powiedział jednak, że kryptowaluty są bardzo niestabilne, zauważając, że ich wartości często gwałtownie zmieniają się każdego dnia. Prezes Banxico powiedział:

“Ludzie nie będą chcieli, aby ich siła nabywcza, ich zarobki rosły lub spadały o 10% z dnia na dzień. Nie chcesz takiej zmienności siły nabywczej. W tym sensie bitcoin nie jest dobrym zabezpieczeniem wartości.”

Tymczasem prezes szwedzkiego banku centralnego Stefan Ingves porównał kupowanie i sprzedawanie bitcoinów do znaczków pocztowych. Bloomberg poinformował w czwartek, że skomentował bitcoin na konferencji bankowej w Sztokholmie, ostrzegając, że kryptowaluta może upaść.

Ingves jest także ekonomistą. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Bazylejskiego i dyrektora Departamentu Systemów Monetarnych i Finansowych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). Cytowano go, mówiąc:

“Prywatne pieniądze zwykle prędzej czy później upadną. I oczywiście, możesz się wzbogacić, handlując bitcoinami, ale jest to porównywalne z handlem znaczkami.”

Szef Riksbanku powiedział wcześniej, że bitcoin i inne kryptowaluty raczej nie unikną nadzoru regulacyjnego, gdy ich popularność wzrośnie.

15-09-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne posty

Dodaj komentarz