Po co pracować, skoro możesz zarabiać na życie po prostu grając w gry lub tworząc sztukę.

Gracze Axie Infinity zarobili w tym tygodniu około 30 milionów dolarów.
Zgadza się, ponad 4 miliony dolarów dziennie trafia do kieszeni graczy (amatorów) grających w tę opartą na blockchain grę (sprawdź najnowsze statystyki tutaj)!
Ale gracze nie są jedynymi, którzy korzystają z rewolucji NFT.
Drugą grupą ludzi którym NFT przynoszą wiele korzyści są Artyści.

Tylko w tym tygodniu wartość sztuki cyfrowej sprzedanej na platformie Art Blocks przekroczyła 200 milionów dolarów. Przekłada się to na ponad 5 miliardów dolarów rocznie! W 2020 roku całkowita sprzedaż na rynku sztuki wyniosła blisko 50 miliardów dolarów. Jedna, nowa platforma sztuki cyfrowej, odpowiedzialna za 1/10 wolumenu całego rynku sztuki, jest po prostu czymś niesamowitym.

Co więcej, to dopiero początek i te liczby bledną w porównaniu z tym, co nadejdzie w najbliższych latach.

Jak to jest możliwe i w jaki sposób wykorzystać ten nowego trend, nawet jeśli nie jesteś graczem ani artystą?

Zacznijmy od początku. 

W tej chwili, gdy czytasz te słowa, rzeczywistość artystów i graczy szybko się zmienia. Pojawienie się tokenów niezamiennych (NFT) opartych na blockchain ma szczególny wpływ na życie tych dwóch grup, ale jego konsekwencje będą miały globalny zasięg i konsekwencje. Wdrożenie NFT ma kluczowe znaczenie, ponieważ:

  • Pozwala artystom uzyskać dostęp i ekspozycję na globalne rynki oraz chroni ich prawa własności
  • Gracze mogą przejąć na własność swoje postacie i obiekty w grze, zarabiając pieniądze podczas gry, nawet jeśli robią to tylko dla zabawy

Napędzana przez blockchain globalizacja sztuki i gier już w tym momencie ma ogromne znaczenie dla wielu ludzi mieszkających w krajach trzeciego świata. Gra Axie Infinity, o której wspomniałem wcześniej, jest obecnie głównym źródłem dochodu tysięcy ludzi mieszkających na Filipinach i Wenezueli.

OK, więc czym są te magiczne, zmieniające świat NFT?

Według Wikipedii non-fungible token (NFT) to jednostka danych przechowywana w cyfrowej bazie danych, zwanej łańcuchem bloków (blockchain), która poświadcza, że ​​zasób cyfrowy jest unikalny. NFT mogą być używane do reprezentowania przedmiotów, takich jak zdjęcia, filmy, dźwięki, nazwy domen, bilety na wydarzenia, przedmioty w grze, a nawet nazwy użytkowników w sieciach społecznościowych. Zasadniczo NFT reprezentują unikatowe obiekty, także te ze świata cyfrowego. Wdrażając technologię blockchain, ułatwiają płynny handel i pozwalają na zapis praw własności oraz ich historii. Ich najważniejsze cechy to:

  • Programowalność: jako cyfrowe, NFT są w pełni programowalne, co oznacza, że ​​ich struktura i funkcje są ograniczone jedynie naszą wyobraźnią i kodem komputerowym. Ta cecha otwiera drzwi dla wielu innowacji.
  • Zbywalność: każdy na świecie może handlować NFT na globalnie dostępnych rynkach. To ogromna wartość, zarówno dla artystów, jak i graczy.
  • Interoperacyjność: ponieważ wszystkie NFT opierają się na tych samych standardach kodowania, mogą być dostępne na wielu różnych platformach i rynkach. Każdy może je kupić i przechowywać za pomocą dowolnego z głównych portfeli kryptowalut.
  • Rzadkość/niezmienność: programiści mogą na stałe zakodować dowolne właściwości w NFT, upewniając się, że będzie ich określona liczba lub że będzie miał bardzo specyficzne właściwości. Tych zakodowanych na sztywno cech nie można zmienić. Wszystkie właściwości tych cyfrowych przedmiotów są nieodłączne i znane wszystkim uczestnikom rynku a możliwość zakodowanie ich rzadkości jest kluczowa przy tworzeniu wydajnych mechanizmów rynkowych.  
  • Płynność: każdy na świecie może uzyskać dostęp do rynków NFT. Dziecko w Afryce może stworzyć obraz cyfrowy, przesłać go na platformę i uzyskać kontakt z milionami potencjalnych nabywców z całego świata. Ponieważ NFT pozwalają na częściową własność, galerie sztuki już tokenizują drogie obrazy i sprzedają je w częściach wielu inwestorom. Możesz teraz posiadać kawałek obrazu Rembrandta lub Da Vinci!

Aspekt płynności jest ogromnie istotny dla świata sztuki, nie powinno więc dziwić, że wielcy gracze w tej przestrzeni już używają tej technologii.

Słynny dom aukcyjny Christie’s przeprowadził swoją pierwszą aukcję NFT w marcu tego roku. Był to ogromny sukces, a kolekcja została sprzedana za prawie 70 milionów dolarów.

Jestem przekonany, że tokenizacja sztuki fizycznej będzie bardzo ważną innowacją dla wszystkich galerii sztuki na świecie, które ucierpiały z powodu covidowych lockdownów. Dzięki niej mogą teraz tokenizować swoje wystawy, sprzedawać części dzieł sztuki, zachowując je u siebie. 

Innym interesującym trendem, o którym powinieneś wiedzieć, jest rozwój wirtualnych galerii sztuki, które wyświetlają NFT. Te cyfrowe galerie sztuki będą interesującym dodatkiem do wirtualnych światów, które już powstają. Wiele z nich już działa (np. Decentraland) i ten trend również będzie przyspieszał. NFT są bardzo ważną częścią tych światów i mogą być również wykorzystywane do reprezentowania własności gruntów. Tak, możesz zarabiać na kupowaniu, sprzedawaniu i posiadaniu ziemi w cyfrowym świecie.

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem w odniesieniu do NFT w sztuce jest fakt, że teraz każdy może stworzyć dzieło cyfrowe i umieścić je przed milionami par oczu. Ta globalizacja sztuki zmieni życie milionów ludzi (zarówno artystów, jak i inwestorów). Wyceny niektórych z pierwszych kolekcji NFT mogą przyprawić o zawroty głowy. W chwili pisania tego tekstu słynna kolekcja CryptoPunks jest warta prawie miliard dolarów!

Ta przestrzeń jest wciąż bardzo młoda, a jej rozwój jest po prostu oszałamiający. Oto kilka linków, które zebrałem dla Ciebie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat:

https://www.cryptovoxels.com/ – Wirtualny świat sztuki

https://opensea.io/ & https://artblocks.io/ – Cyfrowe rynki sztuki

https://trade.theart.exchange/nft – Platforma do handlu i spekulacji

https://boredapeyachtclub.com/#/home – Jedna z wielu kolekcji NFT

https://www.cryptoslam.io/ – Platforma, która skupia wiele interesujących rynków NFT

Wdrożenie Blockchain w świecie sztuki będzie miało ogromne konsekwencje ale to nic w porównaniu z tym co czeka świat gier komputerowych.

Branża gier stale się rozwija i w 2020 roku została wyceniona na około 174 miliardy dolarów (w tym samym czasie rynek sztuki był wart około 50 miliardów dolarów).

Technologia Blockchain i NFT zmieniają cały model przychodów w branży gier, pozwalając zwykłym graczom na udział w zyskach wcześniej przeznaczonych tylko dla twórców gier. Aby zrozumieć, jak to możliwe, przyjrzyjmy się szybko ewolucji modelu przychodów w branży gier komputerowych. Najpierw musieliśmy zapłacić za gry, aby móc w nie grać. Ten model nazywa się pay to play i wszyscy dobrze go znamy. Kolejnym dużym krokiem w ewolucji gier był model zwany free to play, którego pionierem był koreański miliarder Kim Jung-ju. Ten model jest nadal bardzo popularny. Mimo że gry w tym modelu są darmowe, studia gier zarabiają na nich mnóstwo pieniędzy. Możesz zagrać w grę za darmo, ale jeśli chcesz uzyskać dostęp do jakiegoś fajnego sprzętu lub ulepszeń, musisz zapłacić. Ulepszenia te są zazwyczaj dość tanie, ale jeśli weźmiesz pod uwagę liczbę graczy, którzy je kupują, mówimy o setkach milionów dolarów. Gra o nazwie Fortnite jest świetnym przykładem gry free-to-play – odpowiedzialne za jej stworzenie studio Epic Games zarobiło w 2018 roku 2,4 miliarda dolarów tylko na sprzedaży skórek swoim graczom. Problem z tym modelem polega na tym, że gracze nie są właścicielami rzeczy, za które płacą. Mogą ich używać w grze, ale nie mogą później sprzedać. I tu właśnie pojawia się blockchain, wprowadzając nowy krok w ewolucji gier. Dzięki NFT przechodzimy z gospodarki zamkniętej, która nagradza tylko studia gier, do gospodarki otwartej, z korzyścią dla graczy. Jeśli jesteś fanem gier komputerowych, powinieneś być podekscytowany, ponieważ pokochasz ten nowy model ekonomiczny. Ten model nazywa się play to earn i jest to największa innowacja, jaką kiedykolwiek widziałem w grach! Teraz posiadasz na własność swoją postać i wszystko, co dostaniesz i zbierzesz w grze. Sprzęt, broń, części cyfrowe i karty do gry są teraz Twoje. W tym modelu możesz sprzedawać i zarabiać pieniądze, handlując na otwartych rynkach NFT. Teraz, kiedy spędzasz godziny grając w grę i budując tam swoją postać, inwestujesz swój czas w coś, co ma prawdziwą wartość. To właśnie robią teraz tysiące ludzi na Filipinach, grając w Axie Infinity. Zarabiają na grze i sprzedają swoich rozbudowanych bohaterów innym osobom, które nie mają czasu na rozwijanie swoich postaci.

Axie Infinity, prosta gra z dość ograniczonym światem (bez obrazy Axie, uwielbiam waszą grę) pozwala swoim graczom zarobić 30 milionów dolarów tygodniowo i jest wyceniana na 4,5 miliarda dolarów. Jedna prosta gra będąca takim narzędziem do budowania bogactwa… Pomyśl tylko co się stanie gdy duże studia zrozumieją moc blockchain w grach i dołączą do wyścigu, by zbudować pierwszą grę o wartości 100 miliardów dolarów. Będzie to niesamowity czas dla wszystkich graczy na całym świecie. Na dzień dzisiejszy setki mniejszych zespołów opracowuje gry oparte na NFT. Jestem pewien, że będzie wśród nich wiele wspaniałych tytułów, którzy przyniosą graczom ogromne przychody. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym trendzie, oto artykuł, który mówi o tym bardziej szczegółowo i strona internetowa poświęcona temu nowemu trendowi.

A co, jeśli nie jesteś artystą ani graczem?

Nadal możesz czerpać korzyści z NFT jako inwestor lub spekulant.

O tak, można dużo zarobić, inwestując w te NFT.

Kupowanie popularnych kolekcji sztuki NFT, tokenów do gier, pierwszych talii kart lub po prostu tokenów z platform NFT to świetne opcje. Możesz nawet zainwestować w fundusze indeksowe NFT!

Kiedy po raz pierwszy pisałem o Axie Infinity w 2020 roku, ich token był wart mniej niż 50 centów, teraz jego wartość to ponad 70 USD, 150 razy więcej. Oznacza to, że jeśli rok temu zainwestowałbyś 1000 dolarów w AXS, teraz te tokeny byłyby warte ponad 150 000 dolarów!

Ten CryptoPunk został po raz pierwszy sprzedany w 2017 roku za 2127 USD, ostatni kupujący zapłacił za niego 7 580 000 USD w marcu 2021 roku. To ponad 3,5 tysiąca razy więcej…

Przed naszymi oczami następuje zmiana paradygmatu. To dopiero początek i bardzo interesujące będzie obserwowanie rozwoju i interakcji tych cyfrowych światów sztuki i gier. Wzrost wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości przyspieszy tylko proces wdrażania gospodarek cyfrowych i NFT. Wszyscy możemy się świetnie bawić uczestnicząc w tym procesie.

Zanim skończymy, małe ostrzeżenie – blockchain i NFT to wysoce spekulacyjne przestrzenie, wiele z tych projektów przepadnie bez śladu. Upewnij się, że wykonałeś własny research przed zainwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy w dany projekt. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Na początek najlepiej po prostu grać w gry oparte na NFT, ponieważ nie wiąże się to z żadnym ryzykiem. Jedyne, co możesz w tym przypadku stracić, to czas.

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad inwestycją lub spekulacją w tej przestrzeni, zachęcam do dołączenia do grupy, która się w tym specjalizuje. Możesz również uzyskać najnowsze informacje i spostrzeżenia ze świata blockchain w naszej bezpłatnej grupie na Telegramie, link tuż pod tym artykułem.

Życzę udanej zabawy!

Written by Piotr Borowiec


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz