Agencja Fitch Ratings ostrzega. Wprowadzenie BitCoina do systemu finansowego Salwadoru może być niebezpieczne.

Fitch ostrzegł, że włączenie Bitcoina do głównego nurtu może wprowadzić zmienność i ryzyko operacyjne dla Salwadorczyków.

Fitch Ratings stał się najnowszą globalną agencją ratingową, która ostrzega Salwador przed przyjęciem Bitcoin (BTC) jako prawnego środka płatniczego, wyrażając obawy, że aktywa kryptograficzne mogą powodować ryzyko systemowe dla kraju.

Powołując się na brak jasności w implementacji Bitcoina na głównych rynkach, Fitch Ratings ostrzegł przed nieodłączną zmiennością i ryzykiem operacyjnym dla obywateli związanym z ekosystemem kryptowalut. 

Ponadto agencja zwróciła uwagę na trwającą ekspozycję Salwadoru na papiery wartościowe o niskiej jakości kredytowej, stwierdzając, że „dodatkowe posiadanie aktywów wysokiego ryzyka takich jak BitCoin tylko zwiększy to ryzyko”.

Na początku czerwca Salwadorskie Zgromadzenie Legislacyjne uchwaliło kontrowersyjną ustawę „Bitcoin” prezydenta Nayiba Bukele, torując drogę do uznania BTC jako prawnego środka płatniczego obok dolarów amerykańskich od 7 września 2021r. W związku z tym wszystkie salwadorskie firmy będą zobowiązane do akceptacji Bitcoina w zamian za towary lub usługi.

Fitch przewiduje, że firmy ubezpieczeniowe, które w 2020 roku stanowiły 21% całkowitego kapitału Salwadoru, będą niechętne przyjmowaniu Bitcoina do roszczeń lub wypłat świadczeń. Agencja spekuluje, że ubezpieczyciele prawdopodobnie będą starali się „przekonwertować Bitcoin na USD tak szybko, jak to możliwe, aby ograniczyć ryzyko kursowe”, jeśli ubezpieczający zdecydują się płacić składki w walucie cyfrowej.

Podczas gdy rządy i przywódcy nadal rozważają zalety i wady wprowadzenia Bitcoina do głównego nurtu finansów, minister finansów Salwadoru Alejandro Zelaya zapewnił Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), że kraj będzie nadal używać zarówno dolarów amerykańskich, jak i Bitcoina.

Przed tym wydarzeniem kraj zażądał od MFW pożyczki w wysokości 1,3 miliarda dolarów, która teraz okazała się konfliktem interesów dla organizacji kierowanej przez ONZ. Co więcej, Bank Światowy również wycofał się z pomocy Salwadorowi w uczynieniu z Bitcoina legalnego środka płatniczego.

20-08-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz