Metawers: Nowy wspaniały świat Marka Zuckerberga

Mark Zuckerberg próbuje stworzyć swój własny metawers, który skutkowałby jeszcze większą centralizacją, prowadząc do dystopijnej przyszłości.

Gdyby Facebook okazał się człowiekiem, gdzie by on/ona/oni byli obecnie? Najprawdopodobniej w więzieniu… przez bardzo długi czas. Wykroczenia firmy są zbyt liczne, by je wymieniać. Ale Facebook nie jest człowiekiem; to firma, i to bardzo dochodowa. W rzeczywistości jest to obecnie jedna z najbardziej dochodowych firm na świecie. Kapitalizacja rynkowa Facebooka przekroczyła ostatnio granicę 1 biliona dolarów.

Kiedy myślimy o Facebooku – a dokładniej o Facebooku Inc. – zwykle myślimy o platformie mediów społecznościowych, która jest nieco przestarzała. Należy jednak pamiętać, że do Facebooka należy 78 różnych firm, w tym WhatsApp i Instagram. Innymi słowy, Facebook to znacznie więcej niż filmy z kotami i teorie spiskowe. Na czele z Markiem Zuckerbergiem, Facebook Inc. jest dobrze naoliwioną maszyną. Jego moc jest niezaprzeczalna i ta moc rośnie. Jak zauważył niedawno magazyn Fortune:

„Wygląda na to, że Facebook nie może zostać skrzywdzony – nie przez głównych nabywców reklam bojkotujących jego usługi, nie przez dochodzenia stanowe i federalne, ani nawet przez pandemię”.

Pandemia COVID-19 mogła rzucić świat na kolana, ale Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, nie odczuł skutków. W zeszłym roku wartość netto jego majątku wyniosła 82 miliardów dolarów; dziś przekracza 130 miliardów dolarów. Teraz, gdy Zuckerberg próbuje stworzyć swój własny metawers, można oczekiwać, że jego wartość – i jego moc – znacznie wzrosną.

Metawers

Przed omówieniem metawers ważne jest, aby zadać jedno ważne pytanie: czym do diabła jest metawers? Z połączenia słów „meta”, co oznacza „poza” i „wszechświat”, metawers łączy elementy świata fizycznego i łączy je z przestrzeniami wirtualnymi. Amerykański pisarz i autor Neal Stephenson ukuł ten termin w 1992 roku. Dwie dekady później, nie ograniczając się już do sfery science-fiction, metawers jest już prawie nad nami.

W tym wspaniałym nowym świecie granice między rzeczywistością fizyczną a światem cyfrowym będą się coraz bardziej zacierać. Niewymienne tokeny (NFT) i kryptowaluty są już częścią metawers, ale w przyszłości, w rzeczywistym metawers, zostaną połączone z Tobą, użytkownikiem. Elon Musk chce nas przetransportować na Marsa, ale Zuckerberg chce nas przetransportować i umieścić w internecie. Dosłownie.

W niedawnym wywiadzie dla The Verge Zuckerberg opisał metawers jako „ucieleśniony internet, w którym zamiast tylko oglądać treści – jesteś w nim”. Będziemy najemcami w ciągle rozrastającym się domu Zuckerberga. Czynsz zostanie opłacony w formie danych. To nie jest pocieszająca myśl. Jak zauważył Toby Tremayne z Wired, firmy Big Tech, takie jak Facebook, „stały się otoczonymi murami ogrodami coraz bardziej scentralizowanymi i kontrolowanymi przez interesy korporacji”. Facebook już „posiada WhatsApp, Instagram i Oculus”, co daje im „własność naszych przyjaciół, naszego zachowania, naszego chodu, ruchu gałek ocznych i stanu emocjonalnego”. Wkrótce, jeśli Zuckerberg postawi na swoim, Facebook Inc. będzie miał jeszcze większą kontrolę nad naszym życiem. Twierdzę, że to nie powinno pocieszać nikogo oprócz Zuckerberga.

Aby uzyskać dostęp do metawers, wymagane będą dane biometryczne. Skany oczu, nagrania głosu, tętno itp. Wszystkie te informacje będą gromadzone przez Facebook Inc. Co zostanie z tymi danymi? Biorąc pod uwagę, że Facebook ma paskudną historię naruszania danych użytkowników, jest to ważne pytanie, które należy zadać. Jakie prawa, jeśli w ogóle, będą obowiązywać w metawersie? Jeśli mój awatar ukradnie zasób, taki jak grafika cyfrowa, od innego użytkownika, czy będę ukarany? Co się stanie, jeśli mieszkam w Kanadzie, ale moja ofiara mieszka w Kambodży? Jeśli uważasz, że świat krypto ma swoje problemy z przestępczością, a tak jest, wyobraź sobie problemy, jakie przedstawi nam metawers. Czy możemy zaufać Facebookowi, że będzie nadzorował metawers? Oczywiście nie. Z drugiej strony, komu możemy zaufać, że będzie pilnował nieznanego? Rządy światowe? Raczej nie.

13-08-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz