Binance Smart Chain – blockchainowa czarna owca czy nowy, fajny dzieciak na dzielni?

W ciągu 5 lat mojej przygody z kryptowalutami korzystałem z narzędzi do budowania dochodu pasywnego zbudowanych na co najmniej 6 różnych blockchainach. Dzisiaj chciałem napisać o jednym z tych blockchainów, mianowicie o Binance Smart Chain (BSC). Dla lepszego kontekstu postanowiłem napisać o BSC porównując go do Ethereum, w końcu jest to po prostu kopia blockchaina Vitalika.

BSC rośnie wykładniczo (a wraz z nim wartość Binance Coina) od czasu powstania we wrześniu 2020 roku. Chociaż dla wielu BSC jest niesamowitym źródłem dochodu i jedyną alternatywą dla zawyżonych opłat na sieci Ethereum, to inni nadal uważają go za marną kopię Ethereum, której daleko do prawdziwych blockchainów.

Dużo korzystałem z aplikacji opartych na ethereum przed pojawieniem się BSC i dość dobrze znam oba te łańcuchy. Mimo że BSC jest prostą kopią Ethereum, różnice między nimi są dość duże.

Binance Smart Chain powstał, gdy CZ (Changpeng Zhao – założyciel Binance) zdał sobie sprawę, jak duże będą kiedyś zdecentralizowane finanse. CZ nie próbował wymyślać koła na nowo podczas budowania swojego blockchaina. Zamiast tego skopiował Ethereum, zmieniając tylko kilka parametrów. Utworzenie BSC dodało paliwa do rakiety Binance Coin, zwiększając jej cenę z około 40 dolarów w styczniu 2021 r. do rekordowego poziomu 675 dolarów w maju tego samego roku. BNB zyskał tak ogromnie na wartości, ponieważ był potrzebny do wykonywania operacji na BSC.

Operacje te były nie tylko o wiele tańsze, ale także czasami 100x szybsze niż te przeprowadzane na sieci Ethereum.

Jak to w ogóle możliwe? 

Kiedy programiści Binance skopiowali kod Ethereum do stworzenia BSC, kilka rzeczy zostało zmienionych:

  • Czas tworzenia bloku: w sieci Ethereum nowy blok jest wydobywany co 13 sekund, podczas gdy Binance Smart Chain tworzy nowe bloki co 3 sekundy (ponad 4 razy szybciej)
  • Przestrzeń w każdym bloku: możemy zmierzyć, ile transakcji może zmieścić się w jednym bloku według jego limitu gazu. W przypadku Ethereum limit gazu dla każdego bloku wynosi 12,5 miliona, natomiast BSC pozwala na 2,5-krotnie wyższy limit gazu.
  • Mechanizm konsensusu: Ethereum nadal korzysta z konsensusu Proof-of-Work (do czasu wprowadzenia ETH 2.0), podczas gdy BSC opiera się na modelu konsensusu Proof-of-Staked-Authority.
  • Liczba węzłów: Ethereum ma tysiące węzłów zabezpieczających sieć, a BSC ma ich tylko 21 

Jak widać BSC może obsłużyć około 12 razy więcej transakcji niż sieć Ethereum, ale aby to osiągnąć, musiał poświęcić decentralizację i bezpieczeństwo. Nie możemy więc nazwać aplikacji finansowych opartych na BSC zdecentralizowanym finansami. Ta sieć ma w końcu tylko 21 walidatorów. Nawet sam CZ opisuje to jako „CeDeFi” lub Centralized DeFi. Scentralizowane zdecentralizowane finanse? Brzmi trochę śmiesznie… 

Jakkolwiek tego nie nazwiemy, nie ma wątpliwości, że BSC wprowadziło wiele nowych możliwości dla inwestorów detalicznych, których nie było stać na korzystanie z sieci Ethereum. Dla większości użytkowników kwestia centralizacji nie jest po prostu tak ważna, gdy mogą zaoszczędzić (i zarobić) ogromne kwoty pieniędzy.

Kto nie chciałby tańszych i szybszych transakcji?

Wiele protokołów podążyło za swoimi klientami i szybko wdrożyło wersje swoich platform kompatybilne z BSC. 7 czerwca 2021 BSC odnotowało imponującą liczbę 2 105 367 aktywnych adresów. To ponad 2,5 razy więcej niż w przypadku. Ta różnica jest imponująca, zwłaszcza jeśli porównamy czas potrzebny na zdobycie tych wszystkich użytkowników. BSC nie ma nawet roku, podczas gdy Ethereum tydzień temu obchodziło już swoje 6 urodziny.

Choć Binance Smart Chain miał niesamowity start, to nie gwarantuje to długoterminowego sukcesu. Aby pozostać na topie, BSC czeka sporo wysiłku, już niedługo Ethereum aktualizuje się do dużo wydajniejszej wersji (ETH2.0), a do tego nowi silni gracze (tacy jak Polkadot) wkraczają do ekosystemu. 

Nawet jeśli mówimy, że jesteśmy w krypto dla technologii, dla nas, inwestorów, ostatecznie liczą się pieniądze. Dopóki będziemy uzyskiwać odpowiednie zwroty używając BSC, będziemy nadal korzystać z łańcucha CZ. Nasz szalony rynek krypto nie bierze jeńców, ponieważ zawsze za rogiem czai się coś „nowego i lepszego”. Binance zmaga się ostatnio z wieloma przeciwnościami i musiał przerwać lub mocno ograniczyć swoją działalność w kilku krajach. Z ciekawością obserwować będę, jak ten gigant zmienia się w obliczu wszystkich problemów regulacyjnych i jak zmiany te wpłyną na cały ekosystem BSC.

Pamiętaj, że twoją rolą jako inwestor jest upewnienie się, że jesteś świadomy wszystkich zagrożeń wynikających z używania kryptowalut i narzędzi opartych na blockchainie. Korzystanie z protokołów DeFi, niesie za sobą spore ryzyko. 

Ucz się na bieżąco, ponieważ wiedza jest wszystkim w tej grze.

Jeżeli chcesz się nauczyć jak skutecznie zarabiać na rynku krypto to koniecznie dołącz do naszej bezpłatnej grupy telegramowej (link poniżej)!

10.08.2021r. Written by Piotr Borowiec


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz