5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Ethereum

Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, może wkrótce stać się największą organizacją na świecie, nie tylko przeganiając Bitcoina, ale także każdy inny tradycyjny biznes (w tym Apple). Ilość innowacji wychodzących z tego blockchaina jest po prostu oszałamiająca, mimo że samo Ethereum ma zaledwie 6 lat!

Powiedzieć, że ewolucja użyteczności Ethereum jest imponująca, byłoby niedopowiedzeniem. W tym artykule podzielę się z Tobą 5 najważniejszymi rzeczami, które powinieneś wiedzieć o blockchainie Ethereum, abyś mógł zrozumieć znaczenie i konsekwencje jego dalszego rozwoju. 

Zacznijmy więc od podstaw.

 1. Smart contracts (inteligentne kontrakty)

Kiedy Vitalik Buterin (założyciel Ethereum) nie był w stanie przekonać społeczności Bitcoina do zmian w protokole, aby zapewnić większą elastyczność i użyteczność, postanowił stworzyć własny blockchain. Rozwijając Ethereum zbudował pierwszy łańcuch, który umożliwił tworzenie złożonych aplikacji zdecentralizowanych. Udało mu się to osiągnąć właśnie poprzez wdrożenie inteligentnych kontraktów.

Czym więc są te słynne inteligentne kontrakty?

Inteligentny kontrakt to kod, który jest wykonywany, jeśli spełnione są określone warunki (może to być w zasadzie dowolny program). Inteligentny kontrakt wykona określoną operację po otrzymaniu danego impulsu lub odpowiedniej informacji.

Każdy węzeł (więcej o węzłach możesz przeczytać tutaj) łańcucha bloków Ethereum ma kopię każdego smart contractu i stanu w jakim się znajduje. Z tego powodu nie da się, tak po prostu, zmienić inteligentnych kontraktów. Wdrożenie tej technologii ma kilka interesujących implikacji i korzyści. Każdy na całym świecie może wchodzić w interakcję z dowolnym inteligentnym kontraktem, bez udziału osób trzecich (co zmniejsza koszty brokerów i pośredników). Co więcej, ponieważ w programy te nie można ingerować i są w pełni przejrzyste, nie występuje tu ryzyko manipulacji. Przejrzystość, jaką zapewniają, jest możliwa ze względu na ich charakter open source. Co więcej, inteligentne kontrakty są przechowywane na tysiącach węzłów, co oznacza, że ​​wszystkie dane, jakie kiedykolwiek zostały zarejestrowane na blockchainie Ethereum, nigdy nie zostaną utracone. Połączenie tych wszystkich cech i funkcji pozwala na kilka bardzo interesujących możliwości ich wykorzystania, takich jak:

 1. Tokenizacja 

Możesz pomyśleć, że jestem szalony, ale wierzę, że w ciągu najbliższych 10 lat większość światowych aktywów będzie na blockchainie (nie tylko Ethereum). Tokenizacja (tworzenie tokenów reprezentujących określone aktywa) przyspiesza i wygląda na to, że co miesiąc nowa klasa aktywów przenoszona jest na blockchain. Oto niektóre z moich ulubionych przykładów platform które zajmują się tokenizacją:

 • RealT: Ta platforma pozwala praktycznie każdemu na świecie inwestować na amerykańskim rynku nieruchomości. Wykorzystując blockchain Ethereum, możesz kupić tokeny reprezentujące własność w różnych nieruchomościach na terenie Stanów Zjednoczonych i uzyskać pasywny dochód z czynszów, które produkują.
 • CurioInvest: pierwszy startup blockchain (z siedzibą w Szwajcarii), który ztokenizował Ferrari. Czy kiedykolwiek chciałeś mieć supersamochód? Teraz możesz!  Możesz również dzięki tej platformie zarabiać na wzroście jego wartości!
 • The Art Exchange: Sztuka to kolejny duży rynek dla tokenizacji (więcej o tym później).
 • Mosaico: nasza rodzima, polska platforma świadcząca usługi tokenizacji dla wielu różnych branż (w tym Whisky Palikota).

Tokenizacja przyniesie nam wiele korzyści, przyspieszy adopcję blockchaina i krypto, ułatwi dostęp do rynków międzynarodowych i inwestycji każdemu na świecie, a co za tym idzie zapewni ogromny wzrost płynności każdemu, kto zdecyduje się na tokenizację swoich aktywów. Przejdźmy teraz do kolejnej grupy aktywów, które szybko ewoluują dzięki blockchainowi Ethereum.

 1. DeFi (zdecentralizowane finanse)

W skrócie, DeFi tworzy nową infrastrukturę finansową, która jest niezależna od banków. Składają się na nią, między innymi: zdecentralizowane giełdy, platformy dostarczające płynność oraz protokoły umożliwiające branie i udostępnianie pożyczek (z oprocentowaniem znacznie bardziej atrakcyjnym niż jakikolwiek bank kiedykolwiek nam zaoferuje). W przeciwieństwie do zwykłych instytucji finansowych, DeFi robi to w sposób zdecentralizowany. Większość projektów DeFi działa na sieci Ethereum ale obejmuje również inne blockchainy, takie jak Polygon, KuCoin Community Chain, Avalanche lub Binance Smart Chain (platformy oparte na BSC często nie są uważane za DeFi, ponieważ BSC jest wysoce scentralizowany). Cały ekosystem rośnie wykładniczo (napędzany spektakularnym sukcesem protokołów DeFi opartych na Ethereum). Co ważne, każdy może używać tych platform, po prostu podłączając swój portfel softwarowy do jednej z wielu aplikacji DeFi. Nie potrzebujesz niczyjej zgody na interakcję z tymi protokołami i zarabianie na nich. Przestrzeń zdecentralizowanych finansów jest bardzo młoda, ale wprowadziła już mnóstwo innowacji i jest pewne, że w przyszłości przekształci i zrestrukturyzuje cały globalny system finansowy. Kolejnym przypadkiem użycia inteligentnych kontraktów, który przyspiesza blockchainowe zmiany na świecie są NFT.

 1. NFTs i layer 2 (druga warstwa Ethereum) 

Rok 2021 jest zdecydowanie rokiem NFTs (tak zwanych tokenów niewymiennych), dzięki wielu artystom i celebrytom wkraczającym w tę przestrzeń oraz astronomicznym wycenom niektórych projektów. NFTs umożliwiają tworzenie szeroko rozumianej sztuki oraz wszelkiej maści niepowtarzalnych przedmiotów (cyfrowych) w oparciu o blockchain i płynne przenoszenie praw własności do nich. Korzystając z tej technologii możemy tworzyć i tokenizować również muzykę, domeny internetowe, akcesoria w grach i w sumie, co tylko przyjdzie nam do głowy. Ta przestrzeń przeżywa ostatnio eksplozję zainteresowania, ponieważ staje się łatwiejsza w użyciu i jest reklamowana przez wiele znanych osobistości. Warto zauważyć, że niektóre platformy NFT znalazły się w czołówce jeśli chodzi o implementację rozwiązań skalowania Ethereum (layer 2). Pozwalając, dzięki temu, na tańsze i szybsze transakcje, tak bardzo nam wszystkim potrzebne. Niektóre z bardziej interesujących platform NFT to:

 • AXIE Infinity: Innowacyjna gra, która świetnie pokazuje ogromny potencjał gier opartych na blockchain.
 • SORARE: Gra ‘Fantasy Football’ z wykorzystaniem kart kolekcjonerskich.
 • CHILLZ: Platforma dostarczająca rozwiązania oparte na blockchain, skupiająca się na sporcie.
 • DECENTRALAND: Wirtualny świat, w którym możesz kupować ziemię, budować i odkrywać miejsca tworzone przez tysiące innych użytkowników.
 1. ETH 2.0

Jeśli jesteś w świecie kryptowalut od jakiegoś czasu, dobrze wiesz, że Ethereum ma swoje wady (zmaga się z wysokimi kosztami transakcji i problemami ze skalowalnością). Jest to jednak wciąż największy blockchain oparty na inteligentnych kontraktach, ze wsparciem tysięcy programistów i setkami milionów dolarów pompowanymi w jego rozwój. Warto pamiętać, iż już wkrótce pożegnamy się z jednym z jego ważnych elementów – mechanizmem proof-of-work (PoW), ponieważ Ethereum będzie wdrażać bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie – konsensus proof-of-stake (PoS). Przejście na ETH 2.0 będzie miało wiele ważnych implikacji, w tym:

 • Górnicy i ich moc obliczeniowa: Wydobycie Ethereum wciąż jest bardzo dochodowym biznesem. Jest to tak opłacalne, że większość kart graficznych (GPU) na całym świecie została zgarnięta z rynku przez górników. Kiedy w końcu przejdziemy z PoW do PoS, cała ta moc wydobywcza będzie musiała iść w kierunku innych protokołów, tworząc ogromne zawirowania w całym środowisku kryptowalut.
 • Kryzys płynności: Nawet teraz, przed wdrożeniem ETH 2.0, rezerwy Ethereum na giełdach są bardzo niskie. Wraz ze zmianą konsensusu na PoS, ogromna ilość Ethereum zostanie zablokowanych do stakowania (staking), powodując jeszcze większe problemy z płynnością. Co to dla nas oznacza? Jeszcze wyższe ceny Ethereum 🙂
 • Świetne narzędzie do tworzenia dochodu pasywnego: blockchainy typu Proof-of-Stake zapewniają jedną z najlepszych możliwości dochodu pasywnego na świecie. Zazwyczaj są do tego bardzo bezpieczne i proste w obsłudze. Ponieważ Ethereum jako sieć ciągle się rozwija i jest coraz droższe, jest to, jak dla mnie, świetna długoterminowa inwestycja. Dzięki możliwości tworzenia dochodu pasywnego przy wykorzystaniu konsensusu PoS, w ciągu najbliższej dekady Ethereum może zostać największym funduszem emerytalnym na świecie.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jeszcze lepiej rozumiesz, jak ważne są inteligentne kontrakty i samo Ethereum. Na własne oczy obserwujemy narodziny nowego ekosystemu, opartego na przejrzystości, który pozytywnie wpłynie praktycznie na każdą dziedzinę naszego życia.

Czy jesteś przygotowany na zmianę paradygmatu?

Czy w pełni wykorzystasz tę falę innowacji?

Już teraz dołącz do naszej bezpłatnej grupy na Telegramie (link poniżej), aby czerpać jak najwięcej nie tylko z Ethereum, ale z całego ekosystemu kryptowalut!

23.07.2021, Piotr Borowiec


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz