Chiny wypompowują pieniądze z USA za pomocą Bitcoina.

Wydaje się, że władze chińskie raczej porządkują, niż wypowiadają wojnę kryptowalutom, dążąc do dalszego osłabienia amerykańskiej gospodarki.

Stany Zjednoczone co roku wpompowują miliardy dolarów w chińską gospodarkę, nawet tego nie podejrzewając. Powodem jest to, że większość bitcoinów (BTC), wymienianych głównie na dolary amerykańskie na całym świecie, wydobywana jest w Chinach. Znajduje się tam aż 65% mocy wydobywczych wszystkich kopalni kryptowalut.

Aby wydobyć (“wykopać”) Bitcoin, potężne komputery rozwiązują złożone problemy matematyczne 24h na dobę przez 365 dni w roku. Część nowo wydobytych monet trafia bezpośrednio na giełdy kryptowalut, podczas gdy reszta może być przechowywana w portfelach kryptowalutowych górników.  Ostatecznie jednak wydobyte BitCoiny zostaną sprzedane za dolary.  

Średnio codziennie wydobywa się 900 BTC, a całkowity dzienny przychód z ich sprzedaży wynosi ponad 30 milionów dolarów (stan na koniec czerwca). Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku górnicy zarobili ponad $10,000,000,000 (10 miliardów dolarów)!

Biorąc pod uwagę udział Chin w kopalniach kryptowalut, lokalni górnicy od zeszłego lata zarobili około 7 miliardów dolarów. 

Jeśli zarówno cena Bitcoina, jak i jego popularność będą rosły, przychody podwoją się, a nawet potroją każdego roku. W taki czy inny sposób pieniądze będą krążyć w Chińskiej gospodarce: zostaną wydane, zaoszczędzone lub zainwestowane.

Chiński rząd doskonale zdaje sobie sprawę z wielkości i znaczenia inwestycji w dolarach amerykańskich za pośrednictwem kryptowalut. Pomimo mocno rosnących regulacji i szumu medialnego, władze raczej nie zamierzają zakazać Bitcoina.

Obecnie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja na rynku kopania BitCoina miała się diametralnie zmienić. Chiny nadal będą dominowały ten rynek, a Stany Zjednoczone muszą się zadowolić drugą lokatą, choć wkrótce i ta pozycja może być zagrożona bo tuż za nimi, na trzecim miejscu w wydobyciu BitCoina znajduje się Rosja, a za nią Kazahstan. 

23-07-2021, Mr Advice TEAM


Dołącz do naszej społeczności na Telegramie – Grupa Free

Podobne wpisy

Dodaj komentarz