Węzły w technologii peer-to-peer: nasze drzwi do świata kryptowalut.


Nawet teraz, 12 lat od czasu powstania Bitcoina, wielu ludzi nadal stawia znak równości między Bitcoinem, a technologią blockchain. To nadmierne uproszczenie marginalizuje inne bardzo ważne technologie, na których opiera się Bitcoin. Co więcej stwarza to również wrażenie, że ​​blockchain jest swego rodzaju technologią świętego Graala, podczas gdy w rzeczywistości wdrożenie tylko tej technologii w większości przypadków nie byłoby aż tak przydatne.

Dzisiaj chcę opowiedzieć o jednej z innych technologii, która wraz z blockchainem stanowi podstawę większości kryptowalut. Dzisiaj porozmawiamy o peer-to-peer i węzłach.

Zacznijmy od wymienienia wszystkich najważniejszych rozwiązań, które Bitcoin wdrożył jako pierwsza udana kryptowaluta. Bitcoin nie byłby możliwy, gdybyśmy usunęli z równania którekolwiek z nich…

Oto najważniejsze elementy konstrukcyjne Bitcoina (powszechnie nazywane stosem technologicznym bitcoina):

  1. Blockchain
  2. Peer-to-Peer
  3. Kryptografia
  4. Mechanizm konsensusu Proof-of-Work

Większość kryptowalut używa każdej z tych 4 technologii, w różnych odmianach. Jeśli chodzi o peer-to-peer, im więcej węzłów w sieci, tym bardziej zdecentralizowana będzie kryptowaluta.

Ale czym właściwie jest węzeł?

Jest to komputer, który obsługuje protokół sieciowy, przechowuje wszystkie dane blockchain (tak, od pierwszego bloku) i wspiera sieć, upewniając się, że wszyscy grają zgodnie z zasadami.

Węzły komunikują się ze sobą, aby określić aktualny stan łańcucha bloków. Zapewniają, że do łańcucha bloków dodawane są tylko prawidłowe transakcje. Każdy węzeł sprawdza każdy nowy blok, aby upewnić się, że wszystkie transakcje są prawidłowe. Jeśli na przykład istnieje portfel, który wydaje pieniądze, których nie ma, węzeł odrzuci blok zawierający tę nieuczciwą transakcję. Razem wszystkie węzły muszą osiągnąć konsensus i uzgodnić za każdym razem jeden, prawdziwy stan sieci.

Jeśli chcesz wchodzić w interakcję z blockchainem, musisz porozmawiać z węzłem. Niezależnie od tego, czy chcesz tylko uzyskać jakieś informacje, czy chcesz wysłać transakcję, musisz to zrobić najpierw komunikując się z węzłem (lub z firmą trzecią, która agreguje dane zebrane z węzłów). Możesz porozmawiać z dowolnym węzłem sieci i zawsze uzyskać potrzebne informacje.

Co więcej, w publicznych blockchainach (takich jak Bitcoin i Ethereum) każdy może uruchomić węzeł. Zwykle nie jest to jednak takie proste, wymaga dużej wiedzy technicznej i sprzętu.

W większości przypadków węzły są rozsiane po całym świecie.

Obecnie na świecie istnieje prawie dziesięć tysięcy pełnych węzłów Bitcoina.

A picture containing linedrawing

Description automatically generated

Oto naprawdę fajna mapa na żywo pokazująca wszystkie aktywne węzły BTC – https://bitnodes.io/nodes/live-map/

Dla porównania, w momencie pisania tych słów istnieje ponad 5500 aktywnych węzłów Ethereum i ponad 75 000 aktywnych walidatorów Ethereum (maszyny, które weryfikują każdy blok Ethereum) i tylko 21 walidatorów Binance Smart Chain (BSC). Jak możesz sobie wyobrazić, ta ogromna różnica w liczbie węzłów/walidatorów między ETH i BSC jest czymś istotnym, czego nie należy ignorować.

Skąd pochodzi ta różnica?

Kiedy CZ (Changpeng Zhao – właściciel Binance) zdał sobie sprawę z potencjału Zdecentralizowanych Finansów (DeFi) na Ethereum, nie czekał. W genialnym ruchu Binance uruchomiło Binance Smart Chain, po prostu kopiując blockchain Ethereum, skracając czas nowego bloku z 13 do 3 sekund i zwiększając jego pojemność. CZ zdecydował, że BSC pójdzie na kompromis w sprawie decentralizacji, aby być (dużo!) tańszym w użyciu i szybszym niż Ethereum. Ten kompromis między centralizacją a skalowalnością jest czymś, o czym muszą pomyśleć i rozwiązać wszystkie kryptowaluty. Rywalizacja i różnice między BSC a Ethereum są bardzo interesujące i niedługo napiszę cały artykuł na ten temat.

Na razie wróćmy do węzłów i peer-to-peer.

Dlaczego ta technologia jest tak ważna?

Prawdziwy blockchain peer-to-peer z tysiącami węzłów pozwala na pełną decentralizację sieci i w zasadzie odporność na wiele słabych punktów scentralizowanych sieci opartych na serwerach.

Najczęstsze problemy z tymi scentralizowanymi sieciami to:

  • Pojedynczy punkt awarii (jeśli serwer ulegnie awarii, klienci nie będą mogli uzyskać dostępu do danych, których szukają). Przykładem złośliwych działań, które wykorzystują tę lukę, są ataki DDOS, gdy wiele zapytań na raz zalewa przepustowość docelowego serwera, uniemożliwiając mu prawidłowe działanie.
  • Problemy z własnością danych. Pamiętasz skandal z Cambridge Analitica, kiedy Facebook udostępnił bez zgody dane osobowe użytkowników, które mają być wykorzystywane głównie do reklam politycznych? Wielcy gracze, tacy jak Facebook i Google, zbierają i sprzedają ogromne ilości danych o swoich klientach (o nas). Nasze dane osobowe — kim jesteśmy, co robimy, co lubimy — są sprzedawane każdemu, kto jest gotów za nie zapłacić.
  • Ograniczona dostępność. Masz dostęp do scentralizowanej sieci tylko wtedy, gdy masz na to pozwolenie, a Twój dostęp może zostać cofnięty w dowolnym momencie.

Sieci peer-to-peer oparte na technologii blockchain są odporne na cenzurę i zapewniają nam przystępny i bezpieczny sposób dokonywania transakcji oraz wysyłania i przechowywania danych. Robią to wszystko bez konieczności angażowania lub nadzoru osób trzecich, co zapewnia przejrzystość i dużą swobodę dla wszystkich uczestników.

Węzły przechowują zapis prawdziwej historii, której nie można usunąć ani zmienić.

Mam nadzieję, że rozumiesz już znaczenie peer-to-peer jako elementu budulcowego kryptowalut. Razem z pozostałymi 3 technologiami (blockchain, kryptografia, mechanizm konsensusu) pozwalają na stworzenie nowej ekonomii i pieniądza sieciowego. W kolejnych artykułach opowiem więcej o innych technologiach, a także o przyszłych (nie tak odległych) konsekwencjach tego przełomowego podejścia. Jeśli podoba Ci się to, co tutaj przeczytałeś, sprawdź moje inne artykuły na https://pb-40891.medium.com/ i moją książkę – https://www.amazon.com/dp/B08RJFSJCC .

Pamiętaj też, aby dać mi znać w komentarzach poniżej, której technologii kryptograficznej chciałbyś się nauczyć w następnej kolejności!

Piotr Borowiec

Dołącz do naszej społeczności na telegramie – Free Group – aby otrzymywać bieżące update rynku kryptowalut

Podobne wpisy

Dodaj komentarz